Jak kupić węgiel w kopalni Budryk? Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała ważne informacje

Jeśli węgiel w sklepie Polskiej Grupy Górniczej jest niedostępny, zawsze można spróbować zakupić węgiel w sortymencie Orzech ze sklepu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Parametry tego surowca dostępne są na stronie internetowej JSW, a sam węgiel można kupić bezpośrednio w kopalni Budryk, która mieści się w Ornontowicach. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jak kupić węgiel w kopalni Budryk? Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy zakład, opublikowała ważne informacje. Przede wszystkim zdementowano, jakoby JSW prowadziła sprzedaż węgla w sortymencie Ekogroszek. „JSW nie produkuje i nie prowadzi sprzedaży węgla w sortymencie Ekogroszek. Sprzedawany jest tylko węgiel w sortymencie Orzech. Jego parametry dostępne są w zakładce: Dla kontrahentów/Węgiel i koks/Parametry węgla na stronie internetowej”, poinformowała spółka.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Węgiel można kupić bezpośrednio w kopalni Budryk, która mieści się w Ornontowicach przy ulicy Zamkowej 10. Istotne jest to, że do zakładu należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. Pracownik ochrony, po rejestracji zainteresowanego, wyda numer uprawniający do wjazdu na teren zakładu. Konieczne będzie podanie tonażu, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz danych kierowcy. „W związku z funkcjonowaniem planu zarządzania kolejką – zainteresowani z nieaktualnymi numerami lub bez nadanych numerów nie będą obsługiwani”, podaje Jastrzębska Spółka Węglowa.

W dalszej kolejności kupujący musi złożyć stosowny dokument potwierdzający, że pod wskazanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. Następuje załadunek węgla, samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla. „Osoba, która chce zakupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa, które upoważniają do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze, na której znajduje się oświadczenie potwierdzające nabycie i przeznaczenie węgla”, podaje JSW. Druki pełnomocnictw dostępne są na stronie internetowej www.jsw.pl/dla-kontrahentow/cennik-wegla.

To nie wszystko, o czym należy pamiętać. Osoba kupująca także musi bowiem przedstawić dokument potwierdzający, że pod danym adresem znajduje się źródło spalania na węgiel. Jeżeli dany transport nie posiada tak zwanych przegród – osoby powinny napisać odręczne oświadczenie o wyrażeniu zgody na załadunek łączony.  

JSW przypomina, że dzienna sprzedaż węgla sortymentu Orzech wynosi maksymalnie 180 ton. Każdy kupujący może zaopatrzyć się w trzy tony. „Jednocześnie informujemy, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie będzie wprowadzać sprzedaży internetowej. Trzeba podkreślić, że spółka zajmuje się produkcją węgla koksowego stosowanego w produkcji stali. Jednak mając świadomość sytuacji na rynku węgla energetycznego, zarząd JSW postanowił w ramach wsparcia klientów indywidualnych – uruchomić produkcję węgla sortyment Orzech, który nadaje się do spalania w domowych piecach”, podaje JSW.

Tymczasem przypominamy, że na stronie „Śląskiej Opinii” przygotowaliśmy szereg przydatnych tekstów w temacie węgla, jego dostępności oraz wysokich cen. Są to między innymi:

– Gdzie kupić węgiel?

– Jak dostać dodatek węglowy i komu on przysługuje?

– Jak wypełnić wniosek o dodatek i gdzie go złożyć?

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.