Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż będzie szkolić przyszłych górników. Podpisano umowę ze szkołą

Jastrzębska Spółka Węglowa, mimo wątpliwości związanych z aktualną sytuacją w branży górniczej, wciąż będzie szkolić przyszłych pracowników kopalń. Podpisano umowę ze szkołą, która ma zapewnić uczniom praktyki, a nawet zatrudnienie w zakładach JSW po zakończeniu edukacji.

Wygaszanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku i trudna sytuacja w branży zrodziły pytania o sens dalszego kształcenia uczniów szkół średnich w tym kierunku. Okazuje się jednak, że Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż będzie szkolić przyszłych górników (i nie tylko). „Podpisaliśmy, już po raz piąty, umowę o współpracy z Powiatem Rybnickim i Zespołem Szkół w Czerwionce-Leszczynach. To jasny sygnał dla młodzieży, że może ona wiązać swoją przyszłość zawodową z Jastrzębską Spółką Węglową, jako firmą rozwojową. Do tego jednak potrzebna jest wykwalifikowana kadra, a wierzę, że taka współpraca zapewni naszej Spółce doskonałych fachowców”, mówi Artur Wojtków, zastępca prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej.

W ramach porozumienia Jastrzębska Spółka Węglowa ma zapewnić uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych. Jak przekonuje zakład, to szansa dla młodzieży na dobre przygotowanie zawodowe oraz zdobycie doświadczeń w trudnej pracy górniczej. „Po zakończeniu tego roku szkolnego pierwszy rocznik uczniów, którzy ukończyli Technikum i Szkołę Branżową, będzie mógł także skorzystać z gwarancji zatrudnienia w kopalniach JSW”, mówi Natalia Kuś, dyrektorka Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. „Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się zawody elektryk i technik elektryk ze względu na szerokie możliwości zatrudnienia i wielkie zapotrzebowanie, które notuje ta branża”, dodaje dyrektor szkoły.

Przedstawiciele JSW przekonują, że podpisana umowa korzystna jest dla wszystkich stron. Rybnicki wicestarosta Marek Profaska stwierdził, że współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową pozwala na rozwój zarówno uczniów, jak i szkoły. Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach prowadzi kształcenie na wielu kierunkach, w tym m.in. w Technikum w zawodach: technik elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz technik górnictwa podziemnego. Natomiast w Branżowej Szkole I Stopnia uczniowie kształcą się w zawodach: elektryk o specjalności urządzenia i instalacje górnicze oraz górnik eksploatacji podziemnej. Umowa została podpisana przez Artura Wojtkówa, zastępcę prezesa zarządu JSW ds. pracy i polityki społecznej, Natalię Kuś – dyrektorkę Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach, oraz zarząd powiatu rybnickiego: starostę Damiana Mrowca i jego zastępcę Marka Profaskę.

Przypomnijmy, że sytuacja w branży górniczej nie należy ostatnio do najlepszych. Straty finansowe spowodowane pandemią koronawirusa, a także plany dotyczące transformacji śląskiego regionu i sektora w ramach górniczej umowy społecznej mogą budzić wątpliwości, co do pewnej przyszłości tego zawodu. Jastrzębska Spółka Węglowa, co warto podkreślić, znajduje się jednak w dość specyficznej sytuacji – kopalnie wydobywają tam bowiem głównie węgiel koksowy, a nie kamienny, więc wygaszenie zakładów zaplanowane w ramach porozumienia podpisanego przez rząd i związkowców właściwie nie obejmuje kopalń JSW. Jak długo będą one wydobywać? Nie do końca wiadomo, sytuację zweryfikuje rynek. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, gdzie jest najwięcej kopalń JSW, mogą być na razie spokojni. Prezydent miasta Anna Hetman w rozmowie ze „Śląską Opinią” podkreślała, że umowa nie obejmuje zakładów JSW, więc zapotrzebowanie na pracowników – co mówią też przedstawiciele spółki – wciąż jest duże.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.