Górnictwo zarobi na wzroście cen prądu? „Państwowe kopalnie zamiast strat będą osiągać ogromny zysk”

Nie energetyka, a górnictwo stanie się głównym wygranym na wzroście cen prądu – przekonuje Bernard Swoczyna, główny ekspert w programie badawczym Energia & Klimat, Fundacja Instrat. Okazuje się, że kopalnie mogą na tym zarobić. Wynegocjowały między innymi wzrost cen sprzedaży nawet powyżej 40% oraz wysokie korekty cen za surowiec dostarczony jeszcze w poprzednich miesiącach.

Z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach wynika, że w sierpniu 2022 roku polskie elektrownie kupowały węgiel za 641 złotych za tonę, co jest wzrostem aż o 86% w ciągu jednego miesiąca. Jak tłumaczy Bernard Swoczyna,główny ekspert w programie badawczym Energia & Klimat, Fundacja Instrat, wynika to po części ze wzrostu cen już dostarczonego węgla, ale też z wynegocjowanej korekty faktur za poprzednie miesiące. „Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia, więc państwowe kopalnie zamiast strat będą osiągać ogromny zysk, nawet jeśli wydobycie będzie dalej spadać, a zarobki górników rosnąć. Znacznie większy wzrost cen czeka lokalne ciepłownie, którym grozi bankructwo albo przejęcie przez większe spółki”, czytamy w najnowszej publikacji Swoczyny. 

Jak się okazuje, w pierwszej połowie 2022 roku polskie kopalnie sprzedawały węgiel kamienny średnio po 786 zł/t, ponosząc 536 zł/t kosztów wydobycia. „Wyniki podnosił węgiel koksowy używany do wytopu stali, którego cena przekracza 1,5 tys. zł/t, a także grube i średnie sortymenty do domowych kotłów sprzedawane w słynnym internetowym sklepie PGG po ok. 1 tys. zł. Cena sprzedaży energetyce, która od stycznia do czerwca 2022 wzrosła z 290 zł/t do 346 zł/t powinna pokryć koszty większości krajowych kopalń.  Koszty wydobycia węgla w Polsce rosną, jednak wynika to przede wszystkim z rosnących zarobków i lecących systematycznie w dół wskaźników wydobycia”, podaje Fundacja Instrat.

Czy górnictwo nadąży za rosnącym popytem, być może najwyższym od lat? Kto zapłaci za drogi węgiel, kto zyska, a kto straci na obecnej sytuacji w polskiej energetyce? Zapytamy o to w naszej jutrzejszej (3 listopada) audycji „Śląska Opinia o górnictwie”, której gościem będzie właśnie Bernard Swoczyna. Już dziś Państwa zapraszamy.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.