Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
115-lecie zorganizowanego ratownictwa górniczego
Zorganizowane ratownictwo górnicze na ziemiach polskich ma już 115 lat.
Obchody rocznicy odbyły się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W uroczystości zorganizowanej przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu wzięli udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik oraz wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Zaproszenie na obchody przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, reprezentacje spółek górniczych, instytucji branżowych, służb mundurowych oraz środowiska naukowego.
W trakcie wydarzenia wicewojewoda odczytał list, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników uroczystości.
– Zorganizowane ratownictwo górnicze na ziemiach polskich obchodzi w tym roku jubileusz 115 lat istnienia. Jego początki wiążą się z powołaniem do życia Górnośląskiej Głównej Stacji Ratowniczej, której tradycje kontynuuje współcześnie Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Z okazji tegorocznego jubileuszu wszystkim, którzy na co dzień angażują się w pracę tej wymagającej służby, a także całemu środowisku pragnę złożyć serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i najlepsze życzenia na przyszłość – napisał w liście Prezes Rady Ministrów.
– Dziękuję za Państwa ciężką, pełną poświęcenia służbę. Za zaangażowanie w pracę i nieustanną gotowość niesienia pomocy w najtrudniejszych warunkach. Za ofiarność, zawodowe umiejętności i gotowość do ryzykowania swoim życiem. To skarb, którego nie da się wyrazić słowami – podkreślił w liście szef rządu.
Podczas uroczystych obchodów, które patronatem honorowym objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, wręczono odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi oraz Medale Za Długoletnią Służbę. Aktu dekoracji dokonał wicewojewoda Robert Magdziarz.
Wczorajszą uroczystość, która rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego oraz hymnu górniczego, uświetnił występ Górniczej Orkiestry Dętej Bytom im. Józefa Słodczyka.
Przypominamy, że Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA w Bytomiu prowadzi swoją działalność w czterech podstawowych obszarach, tj.:
- interwencja – udzielanie pomocy pracownikom zakładów wydobywczych i kopalniom zagrożonym w skutek zaistniałych niebezpiecznych zdarzeń;
- prewencja – zapobieganie bezpośredniemu zagrożeniu bezpieczeństwa osób lub ruchu zakładu górniczego. Wprowadzanie nowoczesnych metod profilaktycznych;
- szkolenia i badania – szkolenia, ćwiczenia i badania lekarskie osób związanych z ruchem zakładu górniczego – ratowników górniczych;
- innowacje – prace wdrażające najnowsze osiągnięcia nauki i techniki w praktykę ratowniczą, związaną ze sprzętem ratowniczym, nowymi technologiami oraz organizacją.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach