Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Mniejsza czternastka i niższe wypłaty. Polski Ład uderza w górników. „Żądamy nadpłaty utraconych środków”
Kilka dni temu na łamach „Śląskiej Opinii” informowaliśmy, że górnicy mogą stracić ulgę dla klasy średniej przez połączenie wynagrodzenia z dodatkami, a wszystko przez zapisy Polskiego Ładu. Już wtedy związkowcy podnosili, że nie zamierzają zgadzać się z takimi rozwiązaniami. Tymczasem Polski Ład ponownie uderza w górników, zmniejszając kwotę czternastej, barbórkowej pensji.
We wtorek, 15 lutego, Polska Grupa Górnicza wypłaciła górnikom czternastą pensję, co potwierdza rzecznik spółki, Tomasz Głogowski. Nagroda roczna w PGG to wydatek rzędu ponad 350 milionów złotych (nieoficjalnie), a pieniądze trafiają do blisko 37 tys. osób. Jak się jednak okazuje, czternastka w tym roku jest mniejsza, a to z uwagi na Polski Ład. Związkowcy alarmują, że w niektórych przypadkach kwota jest niższa nawet o 30-40 procent. Rafał Jedwabny z Sierpnia ‘80 napisał w liście do zarządu PGG oraz premiera Mateusza Morawieckiego, że styczniowa wypłata i 14-tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 złotych. To, jak wskazuje Jedwabny, duży cios, zwłaszcza, że przez ostatnie miesiące górnicy „ciężko pracowali, wydobywając węgiel, którego brakowało do zabezpieczenia systemu energetycznego”. „Niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawia, że górnicy mają prawo być wściekli”, czytamy w liście do zarządu PGG i premiera Morawieckiego.
Sierpień ‘80 zażądał podjęcia działań, które zabezpieczą górników PGG przed „konsekwencjami związanymi z błędami we wprowadzaniu Polskiego Ładu”. Chcą między innymi nadpłaty utraconych środków. Z kolei zarząd Polskiej Grupy Górniczej zapowiedział, że sprawa będzie analizowana. „ W związku z kumulacją wynagrodzeń w lutym 2022 roku, tj. wypłatą wynagrodzenia oraz 14-tej pensji, do dnia 28 lutego 2022 roku zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy, pozwalające określić skutki finansowe łącznego wynagrodzenia, na podstawie wprowadzonych w 2022 roku zmian podatkowych. Ponadto przypominamy, że rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi ostatecznie w rozliczeniu rocznym. W przypadku pojawienia się wątpliwości, każdy pracownik ma możliwość otrzymania wyjaśnień w przygotowanych punktach informacyjnych we wszystkich oddziałach spółki”, podała PGG, cytowana przez PAP.
W siedzibie PGG w Katowicach od dzisiejszego poranka (tj. 15 lutego) trwają rozmowy ze związkowcami na temat tegorocznego poziomu wynagrodzeń w firmie. Strona społeczna postuluje o podwyżki dla pracowników w oparciu o szalejącą inflację. Przebiegu negocjacji oficjalnie nie komentuje na razie żadna ze stron, póki rozmowy nie zostaną zakończone. Rzecznik PGG potwierdza jedynie, że faktycznie rozmowy mają miejsce.
Przypomnijmy, że górnicy już kilka dni temu wyrazili swoje niezadowolenie dotyczące Polskiego Ładu. Okazało się bowiem, że po skumulowaniu wypłaty i dodatków, które im przysługują (czternastka, deputat węglowy, barbórka…), stracą ulgę dla klasy średniej, czyli niemałe pieniądze nie trafią na ich konta. Górnicza „Solidarność” postanowiła wystosować pilne pismo do premiera RP Mateusza Morawieckiego w tej sprawie. Chcą, by Polski Ład uwzględnił szczególne zasady wynagradzania pracowników w sektorze. Związkowcy wnoszą, że Ministerstwo Finansów, dokonując korekty ustawy zwanej Polskim Ładem, powinno uwzględnić specyfikę wynagradzania pracowników sektora górniczego. Czy ich postulaty zostaną wysłuchane? Będziemy się tej sprawie przyglądać.