Ile zarabiają górnicy w Polsce? Główny Urząd Statystyczny informuje o wzrostach wynagrodzeń

W branży górniczej zarobki wzrosły w ostatnim czasie o 35,8 procent – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Warto przy tym wszystkim dodać, że wynagrodzenia w górnictwie są bardzo zróżnicowane i niejednokrotnie ich średnia jest zawyżana między innymi przez pensje członków zarządów spółek, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu statystyk. Mimo tego, liczby wciąż robią wrażenie i są wyższe od przeciętnego średniego wynagrodzenia.

Sprawie zarobków w górnictwie bliżej przyjrzał się Onet, który informuje, że we wzrost płac, który odnotował GUS, wliczają się również premie, nagrody i dodatki, także te inflacyjne. To z kolei zaburza faktyczne średnie zarobki w branży, zwłaszcza dla pracowników niższego stopnia, którzy nie zarabiają kwoty podanej przez Urząd. Idąc bowiem tropem statystyki, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej miesięczne średnie zarobki, z uwzględnieniem wszystkich świadczeń, lecz bez nadgodzin i nagród jednorazowych, na koniec minionego roku wyniosły ok. 10,7 tys. złotych brutto. JSW, przypomnijmy, plasuje się obecnie na drugim miejscu w Polsce pod względem zatrudnienia i wydobycia: pracują tam ok. 22 tys. osób. Jak ma się to do średnich zarobków w Polsce? 20 stycznia GUS przekazał, że wynosi ono (po wzrostach) 7329,96 złotych. Zarobki w JSW więc, jak widać, znacznie tę kwotę przewyższają.

W 2022 roku wynagrodzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wzrosły o 10 procent, co jest efektem negocjacji prowadzonych przez związkowców z zarządem firmy. Niedawno wywalczono również jednorazową nagrodę finansową dla pracowników, która w zależności od stanowiska wyniosłą od 13 do 19 tys. złotych brutto. Onet przypomina, że zarobki w branży górniczej są bardzo zróżnicowane i uzależnione między innymi od doświadczenia, zakładu, rodzaju czy miejsca wykonywanej pracy, a także od liczby samych „dniówek”, jaką dany górnik wypracuje.

Onet podaje, że za prace konserwacyjne poza ścianą górnicy otrzymują między 5,2 tys. zł brutto a 6,7 tys. zł brutto. Górnik strzałowy w ścianie – od 8,1 tys. zł brutto do 9,8 tys. zł brutto, górnik przodowy na ścianie od 8,7 tys. zł brutto do 10,2 tys. zł brutto. Elektromonter w ścianie – od 7,2 tys. zł brutto do 8,2 tys. zł brutto, podobnie jak ślusarz w ścianie. Sztygar zmianowy w ścianie – od 8,6 tys. zł brutto do 11,3 tys. zł brutto, zaś nadsztygar górniczy między 9,9 tys. zł brutto a 12,6 tys. zł brutto.

Obecnie, jak pisaliśmy już na łamach „Śląskiej Opinii”, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwają rozmowy dotyczące podwyższenia zarobków. Związkowcy domagają się podwyżek w wysokości 25 procent. Na ostatnim spotkaniu z zarządem JSW nie doszło do porozumienia, podpisano protokół rozbieżności. Wybrano za to mediatora, który ma uczestniczyć w sporze zbiorowym. Został nim Wojciech Piecha, senator PiS. Spotkanie mediacyjne ma się odbyć 25 stycznia. Związkowcy dodają jednak, że nie zamierzają do tego czasu wstrzymywać swoich planów przeprowadzenia protestów, które aktualnie planują.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.