Pierończyk – Mejer, czyli starcie wiceprezydentów w Rudzie Śląskiej

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta Rudy Śląskiej. Wszystko rozstrzygnie się jednak dopiero w drugiej turze, w starciu dwóch byłych wiceprezydentów zmarłej Prezydent Dziedzic, czyli Krzysztofa Mejera i Michała Pierończyka. Druga tura odbędzie się 25 września.

Wyniki I tury:
Michał Pierończyk – 11 590 głosów
Krzysztof Mejer – 8 547 głosów
Marek Wesoły – 8 406 głosów

Starcie dwóch wiceprezydentów jest najciekawszym układem w drugiej turze. Obaj walczą o schedę po swojej szefowej, wiele mówili o kontynuacji wielu działań i drobnych „korektach kursu”. Pierończyk popierany jest przez lokalne struktury PO, Nowoczesnej, SLD, Zielonych, a Mejer przez stowarzyszenie Tak dla Polski, skupiające samorządowców z całego kraju i Polskę 2050.

Największym przegranym wyborów jest Marek Wesoły, poseł PiS, popierany przez Jarosława Kaczyńskiego. Wskazywany był w ostatnich tygodniach jako potencjalny lider pierwszej tury. Ten wynik może ostro zamieszać w regionalnych strukturach PiS i w dalszej karierze posła. Przedwyborcze komentarze i sondaż sugerowały, że największym wygranym pierwszej tury będzie Marek Wesoły.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.