Polska Grupa Górnicza: „Stan epidemii – dobre praktyki”. Pracownicy przechodzą szkolenie

Następne spotkanie w ramach projektu „Stan pandemii – dobre praktyki” za nami. Tym razem w szkoleniu, które odbyło się w Zabrzu, uczestniczyli pracownicy Ruchów Bielszowice, Halemba i Pokój kopalni Ruda, kopalń Bolesław Śmiały i Sośnica – informuje Polska Grupa Górnicza.

Szkolenia prowadzone przez trenerów Departamentu Wsparcia HR są częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej „Stan epidemii – dobre praktyki”, w ramach której pracownicy kopalń i zakładów PGG mają okazję do dzielenia się doświadczeniem czasu pandemii. Polska Grupa Górnicza jako pierwsze przedsiębiorstwo wychodzi naprzeciw swoim pracownikom z taką inicjatywą, realizowaną we współpracy z TUW PZUW.

„Stan pandemii – dobre praktyki” to akcja skierowana do pracowników PGG, obejmuje cykl spotkań i szkoleń. Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Jak wypracować w sobie bezpieczne praktyki? Jak świadomie podejmować decyzje w sytuacjach stresowych? Jak ustrzec się przed fake newsami? Celem wspólnej kampanii PGG i TUW PZUW jest promocja bezpiecznych zachowań w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Pierwsza część szkolenia obejmowała wykład dr Stanisława Trenczka, eksperta z Głównego Instytutu Górnictwa, podczas którego słuchacze mieli możliwość zadania pytań związanych z omawianym tematem: zidentyfikowanie i wpływ SARS-COV-2 na sytuację pracy w kopalni. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztacie. Słowo wstępu i moderacja zajęć prowadzona była przez dyrektora Departamentu Wsparcia HR Andrzeja Sączka i trenerów Departamentu Wsparcia HR. Trenerzy wykorzystali metody aktywizujące i angażujące pracowników. Uczestnicy pracowali w grupach zastanawiając się nad aspektami pracy podczas pandemii.

Brane pod uwagę były takie czynniki jak: stres, odpowiedzialność, trudności w komunikacji i inne przed którymi stanęli pracownicy w tak nowej dla siebie sytuacji pandemicznej. Była to doskonała okazja do wymiany myśli i doświadczeń między pracownikami różnych oddziałów PGG. Po zakończeniu szkolenia zapytano uczestników o wrażenia z przebytego spotkania:

– Ogłoszenie w naszym kraju stanu pandemii COVID–19 spowodowało, że znalazłem się w nietypowej, pełnej obaw i niepewności sytuacji, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Po prawie rocznym borykaniu się z pandemią i to w całym zakresie, poczułem, jak chyba wszyscy, zmęczenie. Zgłaszając się do udziału w warsztatach na temat: „Stan epidemii – dobre praktyki” oczekiwałem gruntownego przeanalizowania tematu i odpowiedzi na pytanie: „co zrobić kiedy nadejdzie następny kryzys”, a w części praktycznej konkretnego zastosowania przedstawionych rozwiązań. Ukończenie ww. warsztatów usystematyzowało moją wiedzę w zakresie postępowania w kryzysie a to za sobą niesie zaufanie do siebie, że w trudnych sytuacjach wiem, co mam robić. Metody prowadzenia warsztatu były twórcze i innowacyjne, świetnie przeprowadzone i przygotowane przez prowadzących – mówi Grzegorz Jendrusz, kierownik Działu BHP kopalni Bolesław Śmiały.

– Seminarium nt. „Stan epidemii – dobre praktyki” przeprowadzone zostało w bardzo ciekawej formie jako kompilacja teorii i praktycznych zadań. Szkoleniowiec przygotował materiały w dostępnej i zrozumiałej formie. Część praktyczna seminarium dzięki uczestnikom z różnych Oddziałów Polskiej Grupy Górniczej pozwoliła na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń związanych z pandemią, pobudziła kreatywne myślenie i lepsze przygotowanie się do takich zdarzeń w przyszłości – mówi Mariola Karasek, główny specjalista z Zespołu Spraw Pracowniczych i Socjalnych kopalni Ruda – Ruch Bielszowice.

Polska Grupa Górnicza

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.