Polska Grupa Górnicza zaszczepi górników na COVID-19. „Prawie 40 tysięcy pracowników”

Polska Grupa Górnicza zadeklarowała przystąpienie do rządowego projektu szczepień w zakładach pracy i zamierza jak najszybciej przeprowadzić szczepienia na COVID-19 dla prawie 40 tys. swoich pracowników we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki. To dobry przykład, a w ślad za PGG powinny pójść także inne spółki górnicze. Tym bardziej, że pandemia koronawirusa – zwłaszcza na początku jej rozwoju w Polsce – szczególnie mocno uderzyła w śląskie kopalnie i górników. 

Pandemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia, a sytuacja w województwie śląskim jest aktualnie jedną z najgorszych w całym kraju. Przez ostatnie kilka dni statystyki dotyczące dziennych wzrostów zakażeń publikowane przez Ministerstwo Zdrowia wskazywały, że w Śląskiem mamy do czynienia z największym dobowym wzrostem zakażonych. To sytuacja podobna do tej z początku pandemii, tyle że wówczas ogniska zakażeń dotyczyły głównie kopalń i górników, którzy byli szczególnie narażeni z uwagi na specyfikę ich pracy oraz spowodowaną tym trudność w zachowaniu dystansu społecznego. Tym razem ogniska zakażeń to między innymi zakłady pracy, ale także – jak wskazują eksperci – zakażenia nabyte w drodze „codziennego życia”, tj. na spacerach czy w sklepach. W Polsce przeprowadza się coraz więcej szczepień na COVID-19, co w przyszłości – miejmy nadzieję – pomoże w opanowaniu pandemii. 

We wtorek, 30 marca, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedzieli istotne zmiany przyspieszające realizację Narodowego Programu Szczepień, w tym m.in. możliwość szczepienia pracowników w zakładach pracy, które potrafią zorganizować wakcynację własnymi siłami dla przynajmniej 500 osób. Polska Grupa Górnicza postanowiła z tej propozycji skorzystać i zadeklarowała przystąpienie do projektu. „Zamierzamy jak najszybciej przeprowadzić szczepienia dla prawie 40 tys. pracowników we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki”, mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. 

Szczepionki firmom dostarczy państwowa Agencja Rezerw Materiałowych, jednak pracodawca musi zapewnić odpowiednie standardy sanitarno-medyczne całej akcji. W deklaracji o gotowości do przystąpienia do projektu Polska Grupa Górnicza przypomina, że już w pierwszych miesiącach pandemii spółka prowadziła przez wiele tygodni z pomocą służb sanitarnych i wojska masowe badania przesiewowe pracowników. Łącznie wykonano wówczas ponad 65 tys. testów przesiewowych. „Operacja w PGG – na skalę niespotykaną w żadnej z dużych firm europejskich – zakończyła się sukcesem, pomagając zahamować gwałtowne rozprzestrzenianie się infekcji wśród kilkudziesięciu tysięcy zatrudnionych w kopalniach i oddziałach spółki, rozsianych na obszarze województwa śląskiego”, przekazuje Polska Grupa Górnicza. W ciągu minionego roku PGG prowadziła też nieprzerwanie prewencję COVID-19 w kopalniach, co wymagało stałej gotowości, sprawnej logistyki, skomplikowanej, wielopoziomowej koordynacji działań i nowatorstwa. Spółka ocenia, że inicjatywa rządu o masowych szczepieniach pracowników jest szczególnie ważna dla branży górniczej. 

„W kopalniach, mimo stosowania wszystkich procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19, w wyrobiskach pod ziemią ograniczone są możliwości zachowania dystansu społecznego (m.in. w transporcie szybowym)”, przekazują przedstawiciele PGG. Dlatego właśnie masowe szczepienia górników dają ogromną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach, a śladem PGG powinny pójść inne, duże spółki górnicze. „Zgromadzone doświadczenia upewniają nas, że Polska Grupa Górnicza potrafi zorganizować i przeprowadzić z pełnym powodzeniem postulowaną akcję szczepień przeciw COVID-19 własnymi siłami, bez angażowania służb publicznych, których potencjał będzie można jednocześnie wykorzystać dla innych potrzebujących w regionie. Od strony sanitarno-medycznej PGG zapewni najwyższy możliwy standard bezpieczeństwa, dzięki umiejętnościom i doświadczeniu specjalistów ratownictwa górniczego (którzy pełnią już służbę m.in. w szpitalach cowidowych) oraz lekarzy i personelu medycznego, z którymi spółka współpracuje na bieżąco”, zapowiedziała Polska Grupa Górnicza.

Spółka podkreśla, że jest gotowa przystąpić do akcji w najszybszym możliwym terminie, bez jakiejkolwiek zwłoki, w miarę wdrażania niezbędnych uregulowań prawnych i dostępności szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych. „Jesteśmy przekonani, że powodzenie akcji szczepień dla prawie 40 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej będzie wsparciem dla kolejnych polskich firm i dużych zakładów pracy”, ocenia spółka w deklaracji przystąpienia do projektu, prosząc rząd o instrukcje, które pozwolą jak najszybciej rozpocząć przygotowania do szczepień w PGG.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.