Górnicy oraz ich rodziny szczepią się przeciwko COVID-19 w zakładach pracy

Ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 w Polskiej Grupie Górniczej, a pracownicy kopalń oraz ich rodziny chętnie zgłaszają się do punktów w miejscach pracy. Tysiące chętnych w kolejkach czekają na to, by otrzymać szczepionkę. PGG zorganizowała dziesięć lokalizacji, do których można się zgłosić, a szczepienia przeprowadzają 24 zespoły medyczne. 

Początkowo na szczepienia przeciwko COVID-19 w Polskiej Grupie Górniczej zarejestrowało się ponad 12,5 tys. pracowników, ale ostatecznie ponad 7 tys. z nich zaszczepi się w zakładach pracy, ponieważ część osób zdążyła otrzymać szczepionkę w ramach rejestracji Narodowego Programu Szczepień w placówkach medycznych. Polska Grupa Górnicza przekazuje, że wszyscy chętni wraz z rodzinami zgłaszają się od wtorku, 1 czerwca, w wyznaczonych w terminach do punktów szczepień, które spółka zorganizowała w kopalniach lub ich bezpośredniej bliskości na terenie województwa śląskiego. „Jako jedni z pierwszych w kraju zgłosiliśmy akces do rządowego programu szczepień w zakładach pracy, którego celem jest ułatwienie dostępu jak największej liczby Polaków do procedury ratującej zdrowie i życie”, mówił w dniu rozpoczęcia akcji Tomasz Rogala, prezes PGG. 

Podmiotem medycznym, który odpowiada za szczepienia w PGG, jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. „Współpraca szpitala ze spółką górniczą to już ponad rok doświadczeń i wspólnej walki z pandemią koronawirusa: od zorganizowania punktów pobierania od górników wymazów w kierunku SARS-CoV-2, przez otwarcie supernowoczesnego laboratorium z najwyższej klasy sprzętem o milionowej wartości, aż po punkty szczepień dla pracowników”, przypominał Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Medycy zorganizowali 24 zespoły szczepiące w 10 lokalizacjach: w Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Bieruniu, Lędzinach, Rydułtowach i Radlinie – wszędzie tam, gdzie działają oddziały PGG.

Spółka przekazała, że wśród pracowników, którzy we wtorek oczekiwali na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, dominowała opinia, że szczepienia w zakładzie pracy są najwygodniejsze spośród wszystkich dostępnych form. „Podkreślano też, że od końca maja łatwo i szybko można dopisać na listę przy pomocy służb pracodawcy w kopalniach niepełnoletnie dzieci górników, w wieku od 16 lat, które w ramach skierowań ogólnodostępnych otrzymałyby dalszy termin szczepienia”, przekazuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

„Punkt jest na miejscu i solidarnie z innymi kolegami przyszliśmy dzisiaj zaszczepić się w Lędzinach. Odległość do punktu szczepień jest ważna, nie trzeba nigdzie jeździć i szukać miejsca. Na pewno znaczenie miał też dla nas rodzaj proponowanej szczepionki, bo Pfizer ma dobre rekomendacje”, chwaliła Anna Bromboszcz, pracownica Ruchu Ziemowit i mieszkanka Lędzin, która na zaszczepienie oczekiwała wraz z synem Arturem.

Akcja ma trwać jeszcze kilka najbliższych dni. Każdy zarejestrowany w PGG z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem będzie otrzymywał specjalną wiadomość na swój telefon komórkowy o wyznaczonej dacie i godzinie szczepienia.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.