Większość górników nie chce odejścia od wydobycia węgla na Śląsku. Porażające wyniki badań

Kantar przeprowadził badania, z których wynika, że większość górników nie chce odejścia od wydobycia węgla na Śląsku. Tak zdeklarowało prawie dziewięciu na dziesięciu górników (88%). Aż 67% mieszkańców regionu niezwiązanych z górnictwem podziela ich stanowisko. O tym, że wiele osób mentalnie nie jest gotowa na likwidację kopalń i odejście od węgla, wielokrotnie mówili też goście naszej audycji „Śląska Opinia o górnictwie”. Poruszano, że to problem m.in. braku edukacji.

Czy mieszkańcy województwa śląskiego są mentalnie gotowi na likwidację kopalń i transformację regionu? Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman, odpowiadała na to pytanie w audycji „Śląska Opinia o górnictwie”. Mówiła wówczas: „Wydaje mi się, że nie. Niestety, nie przeprowadziliśmy odpowiedniej edukacji w tym zakresie. O tym procesie mówiło się wiele lat temu, więc elementy związane z uświadamianiem, edukacją, przygotowaniem ludzi, powinny nastąpić wcześniej. My dopiero teraz to robimy, kiedy tak naprawdę wchodzimy już w transformację”. Zgodził się z nią również nasz inny gość, Piotr Kuczera – prezydent Rybnika. Samorządowcy zwracali uwagę na ten problem wielokrotnie. Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Kantar wynika, że mieli rację. 

Jak czytamy, prawie dziewięciu na dziesięciu górników (88%) nie chce odejścia od wydobycia węgla na Śląsku. Z kolei aż 67% mieszkańców regionu niezwiązanych z górnictwem podziela to stanowisko. Badani górnicy stwierdzili, że powinniśmy bronić węgla i byłoby to rozwiązanie lepsze od przyjęcia europejskiej dotacji na przeprowadzenie transformacji. Zaledwie 27% spośród badanych górników dostrzega potrzebę transformacji energetycznej kraju. Górnicy uważają, że wydobywanie węgla nadal może być opłacalne, jeśli wdroży się odpowiednie metody zarządzania kopalniami. Ich zdaniem potrzebne do tego są też czyste technologie węglowe. 63% badanych uznało również, że zamknięcie kopalń w Polsce doprowadzi do ich przejęcia przez inwestorów z zagranicy. 

Co leży u podłoża takich opinii wśród pracowników kopalń? Prezydenci miast górniczych wskazywali, że może to być obawa utraty pracy. I właśnie 62% badanych górników wskazało, że się tego boi. Z kolei 91% oczekuje wsparcia, jeśli przyjdzie im zmienić miejsce pracy i branżę. Młodzi górnicy (18-29 lat) w większości (71%) uważają, że poradzą sobie na rynku poza górnictwem. Im starszy wiek, tym to przekonanie topnieje. 40% górników w wieku 30-39 lat ma to przekonanie, a w wieku 40 lat i więcej tylko 30%. Mieszkańcy woj. śląskiego, niezwiązani z branżą, mają nieco inne zdanie, choć nie jest ono tak drastyczne różne od podejścia górników. 24% osób obawia się o utratę pracy, 79% uważa, że górnikom powinno zostać udzielone wsparcie przy zmianie pracy, a 67% jest przeciwko odejściu od wydobycia węgla na Śląsku. 

Podane wyżej informacje to wyniki badań przeprowadzonych metodą wywiadów bezpośrednich wspieranych komputerowo (CAPI) przez Kantar w dniach 1-30.04.2021 na próbie 600 mieszkańców miejscowości górniczych (Rudy Śląskiej, Brzeszcza, Rybnika, Jastrzębia, Bierunia, Libiąża, Mysłowic i Czechowic Dziedzic), w tym 150 górników, 150 partnerów górników i 300 mieszkańców (niezwiązanych z górnictwem). 

Pełen raport znajdziecie tutaj:

http://jagiellonski.pl/files/other/Stan_polskiego_gornictwa_wg_gornikow_partnerow_i_otoczenia_Kantar_IJ.pdf

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.