Rośnie sprzeciw dla Nowej Kopalni w Mysłowicach

W dniu 30. czerwca wolontariusze z nieformalnej grupy Nie dla Nowej Kopalni w Mysłowicach w ramach konsultacji społecznych, które odbywały się w Mysłowicach złożyli podpisy 865 obywateli, które potwierdzają sprzeciw wobec powstania na terenie miasta nowej kopalni.

– Mimo, że jesteśmy rozczarowani faktem, że konsultacje odbywają się już po przyznaniu koncesji nowemu inwestorowi, zdecydowaliśmy się zapytać mieszkańców o zdanie, których to dotyczy – mówi Ola, mieszkanka która pomagała w zbiórce podpisów. – Liczymy, że jasne stanowisko obywateli, będzie argumentem, który zablokuje budowę przez warszawskiego dewelopera kopalni na terenie Mysłowic – dodaje Adrianna, inna wolontariuszka grupy Nie dla Nowej Kopalni.

Urząd nie nagłaśniał tych konsultacji, próżno było szukać w mieście banerów, czy większej ilości informacji w sieci, jak dzieje się to w przypadku innych ważnych tematów. – Tym bardziej cieszymy się, że w ciągu zaledwie kilku dni zbiórki zmobilizowaliśmy wielu Mysłowiczan do wypowiedzenia się w sprawie kopalni – twierdzi Marcin, także wolontariusz grupy Nie dla Nowej Kopalni. Zainteresowanym umożliwiono podpisanie się na liście poparcia przeciw kopalni, a także internetowo poprzez portal petycyjny. – Na tym nasze działania się nie kończą, zaprzestaniemy ich dopiero wówczas, gdy będziemy mieli pewność, że Mysłowice i cały region są bezpieczne – zapewnia Daria, która brała udział w akcji zbiórki podpisów.

Najważniejsze argumenty przeciw powstaniu inwestycji:

– szkody górnicze, deformacje terenu,

– spadek wartości domówi i mieszkań,

– odchodzenie od węgla w kierunku gospodarki zrównoważonego rozwoju,

– utrata środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla miasta,

– brak jasnych wyliczeń co do potencjalnych korzyści finansowych dla miasta,

– degradacja środowiska naturalnego

Szczegóły na profilu FB:

https://www.facebook.com/pages/category/Community/Nie-dla-nowej-kopalni-w-Mys%C5%82owicach-535879197330305/

Treść petycji:

https://www.petycjeonline.com/powiedz_nie_nowej_kopalni_w_mysowicach

Co mówią mieszkańcy – cytaty z portalu petycyjnego:

Jestem przeciwna kopalni boje się o własne zdrowie , dobytek , życie moje i mojej rodziny . Teren jest narażony na odkształcenia nieciągłe co wiąże się z możliwością zapadnięcia się terenu , domów . Dodatkowo hałas , spaliny , ciągły ruch ciężkich samochodów i dużo innych uciążliwości . Nie, nie, i jeszcze raz nie dla kopalni !!!

Pani Dorota

Trudno zrozumieć ze gospodarz miasta może prowadzić politykę za budowa i jednocześnie zapraszać do mieszkania w Mysłowicach. Nikt absolutnie nikt nie chciałby mieszkać w górniczym mieście z takim zagrożeniami dla jego domu środowiska i przede wszystkim zdrowia. To co dotychczas p. Wojtowicz uprawia jest wręcz zabójstwem dla swoich podatników. 

Pani Małgorzata

Podpisuje, ponieważ stanowczo sprzeciwiam się budowie kopalni na terenie Brzezinki co będzie skutkowało szkodami górniczymi i degradacją środowiska.

Pan Adam

Mieszkam w Mysłowicach i nie chce kolejnej kopalni w okolicy. Trzeba stawiać na odnawialne źródła energii.

Pan Robert

Chce rozwoju dla mojego miasta i możliwości skorzystania ze środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach polityki spójności.

Pani Ewelina

Chcę aby Mysłowice za 30 lat były przyjaznym zielonym miastem, bez piętna górnictwa.

Pan Jerzy

NIE CHCĘ kopalni koło mojego domu, już miałam naprawiane szkody górnicze i dalej wychodzą. NIE i raz jeszcze NIE!!!!

Pani Izabela

Nie zgadzam się na budowę kopalni, gdy cała Europa odchodzi od węgla. Zacznijmy środowisko traktować poważnie. Mamy tylko jedną Ziemię. Zostawmy ją następnym pokoleniom w dobrym stanie.

Pan Mateusz

Istniejące już kopalnie w Mysłowicach- Wesoła oraz nieczynna już kopalnia w miasta negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zanieczyszczenie powietrza i pył w powietrzu powodują choroby płuc, astmę i alergie. Sama jestem tego ofiarą. Deficyt wód podziemnych, gruntowych i powierzchniowych dodatkowo pogłębia tragiczny stan środowiska w naszym mieście.

Pani Dominika

Budowa kopalni na terenie Mysłowic będzie działała dewastująco zarówno na przyrodę jak i na życie mieszkańców a zwłaszcza na ich budynki mieszkalne.

Pan Igor

Jestem przeciw. Ze względu na ekologię, szkody górnicze, nie właściwe działanie władz Mysłowic. Energetyka odchodzi od węgla. Nie ma i nie będzie gwarancji, że np. za dwadzieścia lat będzie zbyt na węgiel, że kopalnia nie zbankrutuje i kto będzie wygaszał kopalnię i rekultywował teren.

Pan Tadeusz

Budowa nowej kopalni w dzisiejszych czasach, i to na mocno zurbanizowanym terenie to jakiś cyrk.

Pan Dawid

W XXI wieku, kiedy węgiel nie tylko przestaje być opłacalny, ale przede wszystkim na każdym kroku mowa jest o katastrofie ekologicznej, inwestycja w węgiel jest pomysłem niedorzecznym, nierozważnym, złym. Nie róbcie tego, nie dawajcie ludziom pracy tylko po to, żeby za parę lat musieć ją zamykać.

Pani Klaudia

Uważam, że nie czas na nowe kopalnie, a kopalnia na zawał to bezsens i głupota. Za 20-30 lat właściciele zwiną się z zyskiem i szukaj wiatru w polu, a mieszkańcy zostaną z zapadliskiem i rozwalającymi się domami.

Pani Ewa

Wybudowaliśmy dom, kiedy rozpoczynaliśmy inwestycję w planie zagospodarowania przestrzennego nie było planowanej żadnej kopalni. Gdybyśmy wiedzieli, nie podjęlibyśmy decyzji o budowie domu. Obawiamy się szkód górniczych i znaczącego obniżenia terenu i konsekwencji.

Pani Barbara

Nie dla Nowej Kopalni w Mysłowicach

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.