Sosnowiec: Odnowiony Park Fusińskiego znów dostępny

Już w Dniu Matki, w środę 26 maja, Park Fusińskiego, a więc nowy Park Bioróżnorodności, otwiera się dla Was. To niezwykłe miejsce, które warto odwiedzić.

– Jest to jedna z tych inwestycji, z których jesteśmy naprawdę dumni – mówi prezydent SosnowcaArkadiusz Chęciński. – Ponad 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew, a także budowa oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków – to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w parku im. Jana Fusińskiego– dodaje prezydent.

Park został utworzony w ramach dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Za inwestycję wartą blisko 7 mln zł odpowiadała czeska firma 4AS. Na miejscu pojawiły się nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej, drewniane podesty, oczka wodne i domki dla owadów, ptaków oraz budki dla nietoperzy. Na terenie parku jest również toaleta. Jest też sporo elementów małej architektury, w tym ławek, a całość została ogrodzona. Rewitalizacja objęła prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych. Umowa na wykonanie prac została podpisana w grudniu 2019 roku.

W środku nasadzono 47 tysięcy roślin w tym 245 drzew, m.in. jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha. Kolekcje roślinne prezentowane w parku pozwalają mieszkańcom lepiej poznać rodzimą przyrodę. Rośliny uporządkowane są zgodnie z siedliskami lub tematycznie. Są pogrupowane i sadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach, przy których znajduje się o nich informacja.

Z myślą o naszych zwierzętach zamontowano budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.

Z okazji Dnia Mamy, park otworzy swoje bramy dla wszystkich. Nie zabraknie atrakcji, nie tylko dla Mam. Ruszamy 26 maja, o godzinie 16.30. Co czeka odwiedzających po raz pierwszy Park Bioróżnorodności?
– Oprowadzanie przez przewodnika
– Sadzonki roślin dla gości
– Dla Mam specjalne bukiety
– Dla dzieciaków bańki mydlane, balony z helem
– Wata cukrowa
– Zajęcia fitness.

Z racji, że trwa budowa nowego Egzotarium, wejście do Parku Fusińskiego będzie możliwe tylko od strony ZSO3 lub Stawików (ul. Kresowa).

Urząd Miejski w Sosnowcu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.