Spółki górnicze na Śląsku zaszczepią swoich pracowników oraz ich rodziny. Trwają zapisy dla chętnych w JSW i PGG

Najpierw Polska Grupa Górnicza, a teraz Jastrzębska Spółka Węglowa postanowiła o wzięciu udziału w akcji szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Zarówno w PGG, jak i JSW, ruszyły już zapisy dla chętnych górników oraz pozostałych pracowników zakładów, którzy chcą zostać zaszczepieni. Termin jest dosyć krótko, więc decyzję trzeba podjąć szybko.

W przypadku Polskiej Grupy Górniczej, zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników oraz pełnoletnich członków ich rodzin potrwają do niedzieli (2 maja) włącznie. Pracownicy będą mogli zarejestrować się za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na Portalu Pracownika, gdzie umieszczono też wszystkie szczegółowe informacje o szczepieniach w PGG. „Akcja szczepień obejmuje zatrudnionych oraz ich małżonków i dorosłe dzieci. Zapisy potrwają do godz. 23:59 w niedzielę, 2 maja 2021 roku. Po dokonaniu rejestracji w Portalu Pracownika wnioskodawca zostanie poinformowany w osobnym SMS o dokładnym terminie i miejscu szczepienia. Przewidziano możliwość swobodnego wyboru najdogodniejszej dla pracownika lokalizacji wśród 9 punktów na terenie PGG, tj. Gliwice, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska – dwa punkty, Bieruń, Lędziny, Rydułtowy, Radlin”, przekazuje Polska Grupa Górnicza. Zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem pierwsze szczepionki zostaną podane w ciągu kilku dni od rozpoczęcia rejestracji (zależnie od dostępności preparatów). W tym czasie, oprócz skompletowania listy kandydatów do szczepień, PGG skoordynuje także wewnątrz zakładowy plan, aby uniknąć wszelkich ryzyk w ciągłości ruchu kopalń. Spółka dokona również elektronicznej wymiany danych z Narodowym Funduszem Zdrowia i ogólnopolskim publicznym systemem informatycznym ochrony zdrowia (m.in. e-gabinet, pacjent.gov.pl). Akcja przesyłania spersonalizowanych informacji SMS o dacie i miejscu podania pierwszej dawki szczepionki potrwa 1-2 dni. Drugie szczepienie wyznaczone zostanie zgodnie ze specyfiką medyczną użytego preparatu.

Jak podaje spółka, akcja zakończy się po zaszczepieniu wszystkich chętnych. W każdej z 9 lokalizacji szczepienia wykonywać będzie 4-5 zespołów medycznych, z możliwością obsłużenia po około pół tysiąca pracowników dziennie. Warto dodać, że Polska Grupa Górnicza jako jedna z pierwszych w Polsce wśród dużych spółek zgłosiła natychmiastowy akces i gotowość do projektu szczepień w zakładach pracy po ogłoszeniu przez rząd na przełomie marca oraz kwietnia planu przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień.

Oprócz PGG, do akcji przystępuje także Jastrzębska Spółka Węglowa. „Uruchomiliśmy akcję „Szczepienia dla Załogi JSW”. Podjęliśmy decyzję o przystąpieniu naszej spółki do programu szczepień. Pracownicy JSW i ich domownicy mogą zgłaszać się do 3 maja 2021 poprzez nasz Portal Pracownika. Szczepienie jest w pełni dobrowolne, tylko dla chętnych”, informuje Barbara Piontek, prezes zarządu JSW. „To dziś dla nas kluczowe zapewnić bezpieczeństwo pracy naszym górnikom, ich rodzinom i całej załodze. Od tego m.in. zależy ciągłość i jakość pracy, a także stabilny rozwój spółki w tych trudnych czasach pandemii”, dodaje. 

Pracownicy JSW mogą zgłaszać wolę przystąpienia do programu szczepień do 3 maja 2021 r. po zalogowaniu się, poprzez Portal Pracownika. 4 maja pracodawca wyśle zgłoszenie do udziału w Narodowym Programie Szczepień przez stronę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Formularz umożliwiający JSW przystąpienie do programu i podanie liczby chętnych bez podawania danych osobowych pracowników będzie dostępny na rządowej stronie internetowej od 4 maja. „Zarząd JSW powołał zespół ds. szczepień, który koordynuje przedsięwzięcie. Chęć szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zgłaszać wszyscy pracownicy JSW. Dobrowolnym szczepieniem mogą zostać objęci pracownicy oraz ich rodziny (członkowie rodziny pracownika zamieszkujący razem – w jednym gospodarstwie domowym). Ozdrowieńcy także mogą przystąpić do szczepienia, jednak zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami muszą oni odczekać 3 miesiące od ustania objawów choroby”, podaje Jastrzębska Spółka Węglowa. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy zależy od dostępności szczepionek. W maju i w czerwcu będą sukcesywnie dodawane kolejne przedsiębiorstwa do programu szczepień. O kolejności zadecyduje moment prawidłowego wypełnienia formularza przez pracodawcę oraz dostępność szczepionek.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.