Z górnictwa do Polskiego Ładu. Artur Soboń zostawia branżę, dostał kolejne „zadanie specjalne”

Artur Soboń, dotychczas wiceminister aktywów państwowych, ma uratować Polski Ład. Wcześniej przez wiele miesięcy zajmował się górnictwem, uzgadniając ze związkowcami między innymi szczegóły dotyczące umowy społecznej w Katowicach, która dziś stoi pod wielkim znakiem zapytania. Miejsce Sobonia zajmuje Piotr Pyzik, a on sam dostaje kolejne „zadanie specjalne”.

To, że miejsce Artura Sobonia, do niedawna specjalisty od górnictwa, zajmie Piotr Pyzik, ogłoszono już jakiś czas temu. W nowych negocjacjach z górnikami i związkowcami na Śląsku Pyzik bierze zresztą już czynny udział. Nie do końca było jednak wiadomo, co z Soboniem, dotychczasowym wiceministrem aktywów państwowych, który uzgadniał ze stroną społeczną między innymi szczegóły dotyczące górniczej umowy społecznej w Katowicach. Dziś okazuje się, że Soboń ma uratować Polski Ład – to „zadanie specjalne” przydzielone mu przez samego premiera Mateusza Morawieckiego.

Artur Soboń kończy w tym roku 45 lat, a już zdążył pojawić się w wielu ministerstwach w czasie swojej politycznej kariery. To poseł na Sejm VIII i IX kadencji, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (2018–2019), Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (2019), Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019–2021) oraz Ministerstwie Rozwoju i Technologii (od 2021). Teraz ma trafić do innego, piątego już resortu. Ostatnie jego głośne „dokonania” dotyczyły właśnie górnictwa, kiedy negocjował tworzoną w bólach umowę społeczną. Związkowcy wspominają tę współpracę sceptycznie, bo rozmowy trwały długo, a jej końcowy efekt nie był do końca dla nich zadowalający. Sprawie nie pomaga fakt, że porozumienie na tym etapie utknęło w Komisji Europejskiej i nie wiadomo, czy finalnie doczeka się realizacji. Ale rząd Prawa i Sprawiedliwości jest zadowolony z tego, co do tej pory Soboniowi udało się osiągnąć.

„Polski Ład to między innymi największa reforma obniżająca podatki, tworząca solidarny system podatkowy. Premier Morawiecki zdecydował, że jej wdrożenie wesprze Artur Soboń, który między innymi: podpisał umowę społeczną w górnictwie, doprowadził do szerokiego  przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.  Przejdzie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii  do Ministerstwa Finansów. Wdrożenie każdej dużej zmiany jest wyzwaniem organizacyjnym. Cel reformy jest jasny: sprawiedliwe, niższe podatki; wyższe pensje Polaków”, napisał na Twitterze Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Czy Soboń ma do tego wszystkiego predyspozycje? Jak czytamy na stronie Sejmu, jego wykształcenie jest dość imponujące. Ukończył:  Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Humanistyczny, Historia – magister (2001); Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Zarządzanie Projektami Europejskimi i Prawo Unii Europejskiej (2004) – studia podyplomowe; Katolicki Uniwersytet Lubelski, Rachunkowość i Finanse (2007) – studia podyplomowe; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Zarządzanie – magister (2011); Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Ekonomia (2011) – studia doktoranckie.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.