Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
To był trudny rok – stwierdzam, chociaż nie pamietam już kiedy mówiłem inaczej. Ten rok był mocno polityczny, usłany wyborami i katastrofami.
Odbyły się wybory samorządowe i europejskie, a więc kolejne etapy pozornego słabnięcia PiS i zwycięstw koalicji 15 października, a więc Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. Pozornego, bo PiS wcale nie upadł w sondażach tak nisko jak wielu by chciało, a tymczasem nowy rząd ospale podchodzi do wprowadzania w życie obietnic wyborczych oraz rozliczania poprzedników. To tylko daje paliwo parti Kaczyńskiego do działania i tworzenia nowych mitów. Rząd potrzebuje konsolidacji albo przebudowy – to jest jasne dla wszystkich. Pytanie tylko czy wydarzy się to szybko czy za późno.
W tym roku były też wybory prezydenckie w USA, które mają na nas podobny wpływ jak te krajowe. Od tych zależy bowiem dalszy rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą. To jedno z większych pytań na kolejny rok: Co Donald Trump zrobi z amerykańskim wsparciem dla Ukrainy? W 2024 roku konflikt na Ukrainie nie osłab. Tymczasem w Europie byliśmy świadkami ciągu dziwnych zdarzeń, w tym kilkukrotnego przecięcia podwodnych kabli.
Problemem była też woda: była susza, złote algi wybijające ryby, ulewy i powodzie. Wszystkie te problemy dają jeden wniosek – kryzys klimatyczny jest realny. Potrzebne są konkretne kroki. Jednym z nich jest ustawa o adaptacji miast z zmian klimatu – to temat, którym będziemy zapewne wiele mówić w 2025 roku.
Za co jeszcze zapamiętamy 2024?
Sebastian Pypłacz,
redaktor naczelny i założyciel
Wybory samorządowe w śląskim
Często słyszę od regionalnych działaczy, że ogólnopolskie partie nie mają oferty dla Ślązaków, ale prawda jest taka, że regionalne ugrupowania też nie. Bo swoją ofertę budują tylko dla innych śląskich działaczy, a nie dla tych, którzy głosują.
Sebastian Pypłacz w Śląskiej Opinii
Oczywiście, oceniając wynik Lewicy, nie można zapomnieć o niskiej frekwencji wśród młodych wyborców, która od października spadła z 70,9% do 38,6%. Pytanie brzmi, czy Lewica osiągnęłaby lepszy wynik, gdyby młodzi poszli do urn? Możemy gdybać. Pewnie byłoby lepiej – w końcu istnieje spore prawdopodobieństwo, że wśród młodych wyborców znalazłby się i taki, który ma lewicowe poglądy. No ale nawet gdybyśmy przyjęli, że jedynym podstawowym problemem Lewicy jest niska frekwencja wśród młodych wyborców, za to też ktoś odpowiada. Mobilizowanie „żelaznego” elektoratu (a śmiem wątpić, że takim jest młodzież dla Lewicy), to również jest polityczna umiejętność. Kolejna, której nie posiadają partyjni przywódcy.
Magdalena Kwaśniok w Śląskiej Opinii
Książki
Ewa Bińczyk „Uspołecznianie antropocenu. Ekowerwa i ekologizowanie ekonomii”
Anna Cieplak „Ciało huty”
Eliza Kącka „Wczoraj byłaś zła na zielono”
Joanna Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
Andrzej Sapkowski „Rozdroże kruków”
Jacqueline Harpman „Ja, która nie poznałam mężczyzn”
Ann Napolitano „Witaj piękna”
Złote algi w Odrze
W sierpniu Odra zamieniła się po raz kolejny w cmentarzysko ryb. To wszystko za sprawą wysokiego zasolenia i pojawiania się złotej Algi. W ramach walki ze „złotą algą” Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się na eksperyment wprowadzenia perhydrolu w wody Kłodnicy, rzeki która zasila zbiornik. Próby przeprowadzono na wysokości małej elektrowni wodnej w Pławniowicach w dniach od 13 do 17 sierpnia.
Pobrano około 7 tysięcy próbek i wykonano ponad 80 tysięcy testów na obecność algi w 11 punktach nad Odrą i również na Wiśle. We współpracy z IRŚ zamontowaliśmy 30 punktów monitoringu stałego, gdzie można 24 godziny na dobę sprawdzić poziom zasolenia, PH, temperaturę i natlenienie wody wzdłuż Odry. IMGW stworzył z nami system przewidywania zasolenia na 72 godziny do przodu, tak żebyśmy mogli przewidywać, prognozować i reagować lepiej na kryzysy jakie mamy dziś na zbiorniku Dzierżno Duże.
Wiceministra Urszula Zielińska
Filmy i seriale
Matki Pingwinów
Sprostowanie
Biała odwaga
Diuna 2
Substancja
Fallout
Pigwin
Sto lat samotności
Prawdziwy Ból
Challengers
Muzyka
Billie Eilish „Hit Me Hard and Soft”
Charli XCX „Brat”
The Cure „Songs of a Lost World”
Daria ze Śląska „Na południu bez zmian”
Nosowska i Król „Kasia i Błażej”
Kaśka Sochacka „Ta druga”
Matylda/Łukasiewicz — „Matka”