Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Celem jest odstraszenie przemytników i ograniczenie nielegalnej migracji
ŚWIAT: Nowy minister migracji Thanos Plevris ogłosił twardą linię Grecji wobec migrantów. Rząd planuje ograniczyć świadczenia, w tym posiłki w ośrodkach, oraz penalizować pobyt po odrzuceniu wniosku o azyl – grozić ma za to 5 lat więzienia. Rozpatrywanie wniosków od osób z Afryki Północnej ma zostać zawieszone na trzy miesiące, a ich powroty wymuszone nawet bez rejestracji. Rada Europy krytykuje projekt, ostrzegając przed łamaniem praw człowieka. Władze rozważają także możliwość przetrzymywania migrantów przez pięć lat.
ŚWIAT: Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosili przełomowe porozumienie ws. migrantów. W ramach pilotażu „jeden za jednego” część migrantów przekraczających kanał La Manche łodziami ma być odsyłana do Francji, a Wielka Brytania przyjmie legalnych wnioskodawców z Francji z więzami rodzinnymi w UK. Projekt ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach i obejmie osoby, które nie próbowały nielegalnie przekroczyć granicy. Celem jest odstraszenie przemytników i ograniczenie nielegalnej migracji przez współpracę obu państw.
POLSKA: Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska utrzyma kontrole graniczne z Niemcami, dopóki strona niemiecka nie zrezygnuje z własnych. Tymczasowe kontrole wprowadzono 7 lipca w związku z nielegalną migracją. Tusk podkreślił, że nie chce zaostrzać relacji z sąsiadami, ale domaga się wzajemności i jasnych zasad. Kontrole prowadzone są w 52 punktach przy granicy z Niemcami i 13 z Litwą, a ich celem ma być minimalna uciążliwość dla mieszkańców regionów przygranicznych i turystów.
POLSKA: W MSWiA odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. ministra Tomasza Siemoniaka i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Omawiano sytuację pogodową i działania służb. Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował o 328 interwencjach w regionie, z czego najwięcej w powiatach bielskim, cieszyńskim, częstochowskim i żywieckim. Nie zgłoszono wniosków o pomoc doraźną. Zbiorniki wodne mają rezerwy, nie obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. WOT zakończyły wsparcie przy wałach w Czechowicach-Dziedzicach.
ŚLĄSKIE: W Bielsku-Białej nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, choć sytuacja hydrologiczna jest stabilna. Rzeka Biała o poranku 10 lipca miała podwyższony poziom, ale nie zagraża przekroczeniem stanów alarmowych. Wciąż można pobierać worki z piaskiem przy ul. Reksia. Władze miasta oraz służby monitorują potoki i drożność studzienek. Prognozy wskazują na słabnące, przelotne opady w najbliższych dniach, a poprawa pogody spodziewana jest po weekendzie.
ŚLĄSKIE: W miniony weekend w Kłodnicy zastosowano perhydrol do zwalczania złotej algi. Decyzję podjął Międzyresortowy Zespół ds. Odry po wykryciu ponad 52 mln osobników w Pławniowicach. Działania zakończono 9 lipca – monitoring potwierdził skuteczność metody i brak ryzyka dla środowiska. W związku z tym Wojewoda Śląski uchylił zakaz korzystania z rzeki. Operację wspierała PSP i 5. Pułk Chemiczny. Nadtlenek wodoru pozostaje narzędziem interwencyjnym, wykorzystywanym tylko w razie potrzeby. Monitoring wód będzie kontynuowany.
POLSKA: Grzegorz Braun zakłócił modlitwę przy pomniku w Jedwabnem, prezentując transparent negujący sprawstwo zbrodni. Wcześniej w Radiu Wnet zaprzeczał istnieniu komór gazowych, co spotkało się z ostrą reakcją premiera Donalda Tuska. Sprawę bada prokuratura. American Jewish Committee potępiło działania europosła, apelując do polskiego rządu o jednoznaczne stanowisko i przyjęcie strategii walki z antysemityzmem. AJC podkreśliło, że odpowiedzialność prawna i polityczna za zakłamywanie historii jest niezbędna dla poszanowania pamięci o Holokauście.
ŚLĄSKIE: 10 lipca Gliwice formalnie przekazały Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu cztery działki o łącznej powierzchni 7,2 ha pod budowę Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych. Inwestycja powstanie przy ul. Kujawskiej, Ceglarskiej i Pocztowej. Uczelnia ma 10 lat na realizację celu darowizny. Nowa placówka ma oferować 698 łóżek w 24 oddziałach oraz stację dializ i rehabilitację dzienną. Prace mają zakończyć się do 2032 r. Szpital będzie służyć pacjentom i studentom, a także zastąpi część oddziałów z Gliwic, Bytomia, Zabrza i Katowic.
POLSKA: Posłanka KO Małgorzata Tracz ogłosiła, że we wrześniu rozpoczną się prace nad ustawą zakazującą hodowli zwierząt na futra. Projekt ma szerokie poparcie społeczne (70%) i polityczne – podpisało się pod nim ponad 120 parlamentarzystów. Zakłada 5-letni okres przejściowy i rekompensaty dla hodowców. Na zakaz czekają m.in. mieszkańcy Białczyka, którzy od lat zmagają się z uciążliwościami sąsiedztwa fermy norek. Aktywiści apelują o solidarność ponad podziałami i wskazują, że to kwestia zarówno praw zwierząt, jak i jakości życia na wsi.
ŚWIAT: Mimo spadku importu rosyjskich paliw o 80% względem 2021 r., w 2024 r. UE zapłaciła Rosji 22 mld euro. Raport Forum Energii i CREA wskazuje, że pełna niezależność jest możliwa, jeśli państwa członkowskie uszczelnią sankcje i zrezygnują z derogacji. Wśród rekomendacji: zakaz importu LNG i ropy z Rosji, eliminacja reeksportu przez kraje trzecie oraz obciążenie produktów ceł. Kluczowa ma być nowa strategia bezpieczeństwa energetycznego UE, integrująca kwestie suwerenności, klimatu i transformacji.