754 uczniów z 14 szkół wzięło udział w Operacji Rekrutacji. To inicjatywa licealistów z katowickiego Maczka, którzy chcieli wesprzeć swoich młodszych kolegów, którzy przygotowywali się do egzaminu ósmoklasisty. – Sami jeszcze dobrze pamiętamy jak stresujący był to czas. Dlatego przygotowaliśmy cykl zajęć, który ma pomóc uczniom kończącym szkołę podstawową. Jako starsi koledzy dajemy ósmoklasistom konkretne rady, które opierają się na naszych osobistych doświadczeniach związanych ze szkołą średnią, egzaminami czy rekrutacją. Mówimy o własnych odczuciach i wątpliwościach, które mieliśmy, kiedy sami byliśmy na miejscu tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. – wyjaśnia Beniamin Baryluk z Operacji Rekrutacja.

Projekt powstał w ramach tegorocznej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Ósmoklasiści podczas warsztatów online mieli okazję dowiedzieć się więcej o przepisach dotyczących czekającego ich egzaminu, o procedurach i wymaganiach edukacyjnych, ale też o tym, jak zachować spokój i równowagę w obliczu różnych problemów, z którymi zmierzą się na drodze rekrutacji.

Stworzyliśmy również social media, żeby móc nawiązać z nami kontakt w razie pytań czy niejasności. Mamy nadzieję, że nasz projekt ułatwi uczniom przystąpienie do egzaminów i rekrutacji i cały proces będzie dla nich mniej sterujący. Ósmoklasiści, trzymamy za Was kciuki! – dodaje Beniamin Baryluk.

Karolina Skórka
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.