Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Gorąco na linii związkowcy – JSW. Protest przed siedzibą spółki i wzajemne oskarżenia
Przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej związkowcy „Sierpnia ‘80” zorganizowali protest wobec – ich zdaniem – „niejasnych zasad przejścia z SiG (Szkolenie i Górnictwo, spółka-córka JSW) pod JSW”. Strona społeczna przekonuje, że walczy o godną przyszłość pracowników, a przedstawiciele JSW odpierają zarzuty, twierdząc, że są one „nieprawdziwe i kłamliwe”.
Sierpień ‘80 przedstawia sprawę jasno: przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej protestowano po to, by wywalczyć jasne zasady przejścia ze spółki-córki JSW, jaką jest Szkolenie i Górnictwo, pod stricte JSW. „Dla osób z uprawnieniami 3 miesiące, dla osób bez uprawnień 6 miesięcy. O równe wynagrodzenia dla wykonujących tę samą pracę. O godność i szacunek. Nie jesteśmy wrogami innych związków zawodowych, ale będziemy zwalczać każdą patologię. (…) Musimy się zjednoczyć i razem zawalczyć o naszą przyszłość”, głoszą związkowcy.
Spółka zarzuca stronie społecznej rozpowszechnianie nieprawdy i kłamstw. Gabriel Cyrulik, w imieniu zarządu JSW SiG, wystosował oświadczenie opublikowane na stronie spółki, z którego wynika, że głównym zarzutem powtarzanym przez reprezentantów ZZ „Sierpień ‘80” jest krytyka procesu alokacji pracowników spółki JSW SiG do pracy w kopalniach JSW. Tymczasem, jak mówi, 30 maja 2023 r. zarząd pisemnie odpowiadał na zarzuty i domniemania w tej sprawie.
– Po pierwsze proces dobrowolnego przejścia pracownika JSW SiG do pracy w zakładach JSW odbywa się na podstawie powszechnie znanego porozumienia, zawartego w dniu 11.05.2017 roku, pomiędzy JSW a JSW SiG. Zgodnie z zawartym porozumieniem JSW SiG nie blokuje możliwości rozwiązania umowy o pracę pracownikom zainteresowanym przejściem do JSW i nie wpływa na autonomiczne decyzje pracowników w tym obszarze. Ponadto, zgodnie z porozumieniem, to przyszły pracodawca co roku (cyklicznie od 2017 roku) określa ilość osób, o określonych kwalifikacjach, którzy zgodnie z aktualnymi potrzebami zostaną zatrudnieni w kopalniach JSW S.A. Od początku alokacji do dziś 5 530 pracowników JSW SiG przeszło lub w najbliższych dniach przejdzie do pracy w kopalniach JSW – wylicza Gabriel Cyrulik.
Zarząd JSW SiG twierdzi, że „Sierpień ‘80” wprowadza pracowników i opinię publiczną w błąd „dla uzyskania swoich swoich bliżej nieokreślonych, partykularnych interesów”.
– Z niedowierzaniem i zażenowaniem wysłuchaliśmy argumentów ZZ „Sierpień 80” dotyczących niewolniczej pracy w JSW Szkolenie i Górnictwo. Od 2017 roku do dzisiaj na „niewolnicze warunki pracy” zdecydowało się 6 717 osób zatrudnionych przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W systemie elektronicznej rejestracji kandydatów do pracy w SIG aplikuje ponad 20 tysięcy osób. JSW Szkolenie i Górnictwo jest kuźnią kadr dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dlatego zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo jednoznacznie odrzuca wszystkie pomówienia i zwraca uwagę, że dalsze ich powtarzanie będzie skutkowało odpowiedzialnością prawną – twierdzi Cyrulik.
Tydzień po rozpoczęciu protestu i mocnej wymianie zdań, w środę, 21 czerwca, odbyło się spotkanie pomiędzy związkowcami a przedstawicielami JSW SiG. Emocje zdają się teraz zdecydowanie bardziej wyważone. Sierpień ‘80 przedstawił swoje postulaty i choć sytuacja nadal jest napięta, to – jak mówią przedstawiciele związków zawodowych – pierwsze spotkanie uznano za „satysfakcjonujące”.
– Mimo to, dopóki nie osiągniemy zamierzonych celów na piśmie, nie odpuszczamy i akcja protestacyjna trwa nadal – podkreśla Sierpień ‘80.