Powstanie film o końcu górnictwa węglowego w Polsce i na świecie. Premiera jesienią 2021 roku

Kolektyw dziennikarski Outriders odsłonił pierwszy element swojej nowej inicjatywy klimatycznej – film dokumentalny o przemianach górnictwa w Polsce i na świecie. Projektem pokieruje Karolina Baca-Pogorzelska, wieloletnia dziennikarka i ekspertka w branży energetycznej. Film o końcu górnictwa węglowego ma mieć swoją premierę jesienią 2021 roku.

„Kiedy Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, mówi, że wszyscy górnicy są do zwolnienia, my tłumaczymy, co się stanie z 80 tys. ludzi pracującymi w Polsce w tej branży. Kiedy były minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że rekompensaty za drogi prąd nie są potrzebne, bo zarabiamy więcej, tłumaczymy, czemu energia elektryczna tyle kosztuje. Gdy minister Piotr Naimski mówi, że prąd jest drogi i będzie droższy, my podpowiemy, czy można oszczędzać. I dlaczego warto”, czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez kolektyw dziennikarski Outriders, który przygotowuje film dokumentalny o końcu górnictwa węgla kamiennego. Nie będzie to jednak film opowiadający wyłącznie o kresie branży w Polsce, ale też o tym, jak sytuacja wygląda w kilku krajach i na kilku innych kontynentach.  

„Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią, a wszystko po to, by pokazać zarówno te kraje, które już zakończyły eksploatację węgla, jak i te, które są w trakcie tego procesu czy dopiero będą się musiały z nim zmierzyć”, mówi Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders, która koordynuje projekt. Prace nad realizacją filmu już ruszyły, ale równolegle – jak zapowiadają twórcy – powstają inne elementy projektu klimatycznego Outriders. Co dwa tygodnie emitowany będzie około półgodzinny podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko – ale głównie – energetyczną i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat. Wraz z postępem prac nad filmem mają ukazywać się również  multimedialne materiały przygotowujące widza do jego obejrzenia i poszerzające wybrane wątki w sposób interaktywny. 

Premiera dokumentu została zaplanowana na jesień tego roku. „To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które realizujemy i pierwszy raz, gdy Outriders opowiada o świecie, ale też mocno o Polsce”, mówi Jakub Górnicki, prezes Outriders. Jak dodaje, będzie miejsce zarówno na historię i kulturę, ale i górniczą turystykę. Szczegóły jednak zdradzane mają być krok po kroku. „Nie zabraknie również tematyki światowej, bo przecież z globalnym ociepleniem mierzą się wszyscy, choć niekoniecznie jeszcze sobie to uświadomili. Za tę część tematów odpowiadać będą Lola García-Ajofrín i Tadeusz Michrowski. Ich materiały będą się ukazywały wymiennie w co drugi czwartek – na zmianę z audycją”, zapowiada Outriders. 

Warto przypomnieć, że w latach ubiegłych Outriders zajmowało się tematyką klimatyczną, przygotowując takie reportaże jak „W cieniu pożarów” z Brazylii, „Odpowiedź na wylesianie” z Meksyku, „Śmieci bogatych na wysypiskach biednych” z Turcji czy „Deep Breath” poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w kilkunastu państwach świata. Zespół nie wyklucza, że za kilka tygodni przygotuje również coś specjalnego, cyklicznego, dla swoich czytelników. Cała nowa sekcja – Outriders Power, ma ruszyć sukcesywnie w najbliższych tygodniach. 

„Nasze materiały są przygotowywane z dbałością o wszystkie detale, niemniej jednak teraz wyzwanie jest jeszcze większe. Mieszamy style, formy, języki, by nasz przekaz dotyczący poruszania się, nawigowania po kryzysie klimatycznym dotarł do jak najszerszego grona odbiorców w kraju i za granicą”, mówi Baca-Pogorzelska.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.