Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Wody kopalniane w praktyce. Pilotażowa stacja uzdatniania w Katowicach i kolejne możliwości w Jaworznie
W Katowicach uruchomiono pilotażową stację uzdatniania wód kopalnianych, a w Jaworznie pełnoprawna stacja ma wkrótce powstać. Pojawiają się kolejne możliwości wykorzystywania tego typu zasobów w województwie śląskim, a Spółka Restrukturyzacja Kopalń zapewnia, że wszystkie szanse zostaną maksymalnie wykorzystane.
Na terenie pompowni stacjonarnej „Boże Dary” w Katowicach, wchodzącej w struktury oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń – Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi, dokonano „rozruchu próbnego” pilotażowej stacji uzdatniania wód kopalnianych, który okazał się sukcesem. Tuż po nim stacja mogła więc oficjalnie rozpocząć pracę. Obserwacja i badania tego, jak system działa, ma trwać przez najbliższe pół roku. „W pierwszej kolejności badaniom zostaną poddane wody pochodzące z poziomu 183 m, charakteryzujące się najlepszymi parametrami jakościowymi. Następnie zbadane zostaną zbiorcze wody dopływające do pompowni na poziomie 416 m”, informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W przypadku uzyskania pozytywnych wyników oraz przeprowadzeniu dodatkowych analiz ekonomicznych i środowiskowych, ma zostać również podjęta ewentualna decyzja o budowie stacji uzdatniania wód kopalnianych.
To nie koniec możliwości związanych z tego typu zasobami. W miejscu po dawnej kopalni węgla kamiennego „Jan Kanty” powstanie wkrótce stacja uzdatniania wody. Zasili ona tereny wchodzące w skład Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. SRK podpisała wraz z Wodociągami Jaworzno i Gminą Jaworzno porozumienie o współpracy. „Celem tego przedsięwzięcia jest pozyskanie alternatywnego źródła zasilania w wodę dla miasta Jaworzno, poprzez wykorzystanie wód dołowych pochodzących z Pompowni Stacjonarnej „Jan Kanty”, wchodzącej w struktury SRK – Centralny Zakład Odwadniania Kopalń”, podaje spółka.
Jak czytamy, umowa obejmuje zakup wody surowej przez Jaworznickie Wodociągi na potrzeby JOG, co umożliwi miastu i wodociągom uzdatnianie wody kopalnianej na nowoprojektowanej Stacji Uzdatniania Wody Jan Kanty. Nowe ujęcie może w przyszłości stanowić dodatkowe źródło wody pitnej dla Jaworzna, zgodnej z obowiązującymi w tym zakresie normami.
Inwestycja jest jednym z 5 zadań Projektu „Jaworznicki Obszar Gospodarczy – rozwój strategicznej strefy przemysłowej miasta Jaworzna – infrastruktura wod-kan i gospodarka wodami deszczowymi”, realizowanym i finansowanym w ramach Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Program skierowany jest do samorządów między innymi na rozwój stref przemysłowych. Miasto pozyskało z programu na ten cel 100 mln zł.
Jak informuje SRK, spółka wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje w sumie około 100 mln m3 wód rocznie. Celem odwadniania jest niedopuszczenie do niekontrolowanego i gwałtownego przepływu/wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych. SRK S.A. zabezpiecza przed zagrożeniem wodnym 12 czynnych zakładów górniczych, należących do:
- Polskiej Grupy Górniczej S.A.:
- TAURON Wydobycie S.A.
- Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.
- Zakładu Górniczego „Siltech”
- Zakładu Górniczego EKO-PLUS Sp. z o.o.
- Zabytkowej Kopalni Guido
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń – Odział SRK zapewnia bezpieczeństwo wszystkim czynnym kopalniom w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Strukturę CZOK tworzy 16 pompowni, utworzonych na bazie majątku zlikwidowanych kopalń, w tym: 6 pompowni głębinowych (funkcjonujących na bazie adaptowanego w celu pompownia wody szybu zlikwidowanej kopalni) i 10 pompowni stacjonarnych (wykorzystujących uproszczoną infrastrukturę dołową zlikwidowanej kopalni).