Jak dać sobie kilkadziesiąt minut spokoju na poranną kawę i kanapkę przed pracą?

Czy dzieci już odwiezione do szkoły?

A może czas dać sobie trochę czasu rano i pozwolić naszym pociechom samodzielnie pójść do szkoły? Macie obawy? Jakie?

Pewnie wielu z was odpowie, że boicie się o bezpieczeństwo swoich dzieci i będziecie mieli na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo związane z ruchem drogowym. W pełni to podzielam, bo przecież przy szkołach rano jest tak duży ruch samochodów, że nietrudno o jakiś wypadek. Zauważ jednak drogi rodzicu, że za dużą część tego ruchu w okolicy szkoły odpowiadasz najprawdopodobniej ty sam.

Co ciekawe na stronie internetowej Policji możemy przeczytać, krótki poradnik zawierający wskazówki, jak powinna przebiegać bezpieczne droga do szkoły. Niestety nie przeczytacie tam jak przygotować dziecko do samodzielnego przechodzenia przez przejście dla pieszych bez sygnalizatora. Przeczytacie jednak, że dziecko należy przewozić w foteliku, że należy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu! Swoista instrukcja jak podrzucić dziecko samochodem do szkoły. I w ten o to sposób uznajemy, że codzienne dowożenie dzieci do szkoły jest OK. Przechodzimy z tym do porządku dziennego, że wychowujemy społeczeństwo uzależnione od samochodu.

Oczywiście możemy temu wszystkiemu zaradzić. Tak to jest możliwe. Kilka linijek poniżej przeczytasz o tym, jak dać sobie kilkadziesiąt minut spokoju na poranną kawę i kanapkę przed pracą.

To bardzo proste, przygotuj swoje dziecko do samodzielnej drogi do szkoły. Jeśli wspólnie z innymi rodzicami podejmiecie taką decyzję, to zniknie lub przynajmniej zostanie zminimalizowana obawa o bezpieczną drogę do szkoły. A to może być pierwszy krok, aby w obrębie szkoły twojego dziecka wprowadzić tzw. szkolną ulicę.

Czym jest ów szkolna ulica?

To bezpieczna ulica, na której ogranicza się czasowo możliwość dojazdu samochodów po bramę szkoły. Szkolna ulica to też ulica wolna od hałasu i zanieczyszczeń w postaci spalin, na której dzieci mogą swobodnie realizować swoje potrzeby społeczne i fizyczne.

Aktualnie rozpoczyna się po raz kolejny ogólnoeuropejska akcja #StreetsforKids organizowana przez organizację Clean Cities Campaign. W Polsce akcję koordynuje Clean Cities Campaign Polska oraz Fundacja Rodzic w mieście. Wczoraj odbyło się jedno z pierwszych zaplanowanych spotkań z koordynatorami akcji, na którym uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak wyglądają kwestie organizacyjne akcji Streets for Kids. Drodzy rodzice zachęcam was do udziału w tej akcji, dajcie sobie czas na poranną kawę!

Aaaaaa…. i jeszcze zdjęcie. Pewnie niewielu z was poznaje to miejsce. To Katowice ul. Ordona, tuż przy Szkole Podstawowej nr 62 idealne miejsce na szkolną ulicę. Miłego dnia!

Adrian Szymura
Adrian Szymura

Radny Dzielnicy Koszutka w Katowicach.