Szymura: Gastronomia upada po cichu

Dziś smutny tekst być może do ostatniej kawy, śniadania… Czyli rzecz o naszej miejskiej gastronomii.

W mojej dzielnicy w przeciągu ostatnich tygodni zniknęły dwa lokale gastronomiczne, w najbliższym swoje drzwi zamknie trzeci. Ktoś powie to niewiele. To jednak nie tylko przypadłość Koszutki, lokale zamykają się całym mieście. To też nie tylko problem Katowic, gastronomia upada w całym kraju. Lokale zamykają się i znikają na zawsze w innych miastach: Łodzi, Wrocławiu, Krakowie. Po cichu i w osamotnieniu. Restauracje, kawiarnie, bary, to nie są wielkie fabryki o których upadku trąbią media.

Oczywiście i w tej branży niektórzy zamykają swoje drzwi przy blasku fleszy i towarzyszącej temu lokalnej „żałobie”. Dotyczy to jednak tych miejsc, które nosiły miano kultowych. Głośno było m.in. o zamknięciu katowickiego KATO. I zresztą słusznie, bo gastronomia to nie tylko miejsce, gdzie jemy i pijemy, to też miejsca lokalnych wydarzeń: rozrywki, kultury, ale też tych o charakterze społecznym. I znów przytoczę przykład KATO w którym odbywały się dyskusje m.in. o Rawie. Do takich zamykających się miejsc należą również ,,Drzwi zwane koniem” , które co roku gościły organizatorów i sympatyków katowickiego marszu równości.

Ktoś powie, że ta pustka zostanie szybko wypełniona przez inny biznes. Pewnie tak będzie, jednak czy będą to biznesy tak odpowiedzialne i cenne społecznie? Słyszałem, że w miejscu po jednym z lokali ma się otworzyć punkt pewnej znanej sieci spożywczej. Czy codzienna kawa w papierowym kubeczku przygotowana przez tą samą maszynę w całej Polsce będzie tak samo dobra?

Nie zapominajcie o tym! Nie zapominajcie również o waszych ulubionych miejscach, gdy w przyszłym roku będzie wrzucać kartkę do urny wyborczej. Kryzysowa fala najprawdopodobniej przed nami. Ponad 20% inflacja nie będzie zachęcała do wychodzenia na miasto. Nasz rząd może sięgnąć po lekarstwo, które może poprawić tą sytuację. Tym lekarstwem są środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/planodbudowy/odpornosc-i-konkurencyjnosc-gospodarki

Adrian Szymura
Adrian Szymura

Radny Dzielnicy Koszutka w Katowicach.