Podwyżki w kolejnej spółce węglowej. „To jednak nie koniec rozmów płacowych” 

Nie ustają informacje o kolejnych podwyżkach w spółkach węglowych. Tym razem chodzi o JSW Szkolenie i Górnictwo, czyli spółkę zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy wynegocjowali z zarządem wzrost zasadniczego wynagrodzenia, ale już teraz zapowiadają, że to jeszcze nie koniec rozmów płacowych.

Rozmowy z zarządem JSW Szkolenie i Górnictwo toczą się już od jakiegoś czasu. W jednym z ostatnich komunikatów, na początku lipca 2022 roku, informowano, że omawiane są sprawy dotyczące postulatów płacowych. Związkowcy zażądali wówczas wzrostu wynagrodzeń, wzrostu posiłków profilaktycznych oraz jednorazowej nagrody pieniężnej. W odpowiedzi zarząd podał jedynie, że spółka znajduje się w „trudnej sytuacji ekonomicznej”, ale jest „gotowa do rozmów”.  Teraz poznaliśmy efekty kolejnych spotkań.

Na początku tego tygodnia związkowcy z „Solidarności” poinformowali, że w wyniku rozmów z zarządem spółki ustalono między innymi likwidację dopłaty do stawki/płacy minimalnej oraz wprowadzono wzrost zasadniczego wynagrodzenia o 7% od 1 sierpnia 2022 roku (lub wyrównanie od tego samego terminu). Okazuje się, że to nie koniec rozmów płacowych w JSW SiG. „Informujemy, iż w kwestii pozostałych postulatów, tj. wzrostu wartości posiłków profilaktycznych oraz wypłaty jednorazowej nagrody trwają dalsze rozmowy”, czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Spółkę JSW Szkolenie i Górnictwo powołano 4 lutego 2014 roku jako spółkę zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  Od początku funkcjonowania głównym przedmiotem jej działania były szkolenia i kursy zawodowe, prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców i instruktorów wewnętrznych oraz zewnętrznych, współpracujących z JSW SiG. Oferta firmy skierowana jest zarówno do pracowników podmiotów należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak również do zainteresowanych spoza tej organizacji. Celem szkoleń, jak podaje JSW, jest podniesienie kwalifikacji na obecnie zajmowanych stanowiskach, ale także umożliwienie przekwalifikowania i podjęcia zatrudnienia na innym stanowisku pracy.

Przypomnijmy, że JSW SiG to kolejny podmiot, w którym strona społeczna wywalczyła podwyżki dla pracowników. Wcześniej podwyżki lub wypłacenie jednorazowej nagrody finansowej obiecano między innymi w Polskiej Grupie Górniczej, Bogdance, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Tauronie Wydobycie czy Węglokoksie. W wielu przypadkach powodem miała być inflacja, obniżenie wartości wynagrodzeń pracowników i wypracowany przez pracowników spółek zysk.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.