Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Saługa: Problem z brakiem węgla jest bardzo poważny, tymczasem PGG jak za komuny chce go sama sprzedawać. PRL powraca w całej okazałości

Gościem audycji „Śląska Opinia o górnictwie” jest Wojciech Saługa, poseł Platformy Obywatelskiej i marszałek województwa śląskiego w latach 2014-2018. Rozmawiamy z nim między innymi o wysokich cenach węgla i problemie z dostępnością surowca, a także o sytuacji w branży, wstrzymaniu importu rosyjskich surowców oraz restrukturyzacji górnictwa.

„Problem z brakiem węgla jest bardzo poważny i trzeba go jak najszybciej rozwiązać. Tej sytuacji dało się uniknąć, bo to nie jest coś, co pojawiło się dopiero teraz, ten problem był widoczny znacznie wcześniej. (…) Polskie górnictwo nie zdoła zapełnić luki po rosyjskim węglu”, zauważa poseł Saługa. „Tymczasem Polska Grupa Górnicza jak za komuny chce sama sprzedawać węgiel. PRL powraca w całej okazałości”, podkreśla i zastanawia się: „czy węgiel będzie dostępny to jedno, a drugie – za ile? Za co emeryt ma ogrzać mieszkanie, jeśli te ceny będą tak wysokie?”. Poseł PO wspomina też słowa byłej premier Beaty Szydło. „Mówiła, że ‘górnictwo wstało z kolan’. Dziś powinna zobaczyć, jak branża upada na twarz”, stwierdził.

Całej rozmowy wysłuchacie w naszej audycji w przeglądarce i w aplikacjach.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.