Krok do wiosny i kwietniowe wydarzenia wokół pomocy dla Ukrainy w Katowicach

Krok do Wiosny – pod takim hasłem ruszyła w Katowicach akcja zbierania obuwia dla dzieci z Ukrainy. W kwietniu pojawi się znacznie więcej inicjatyw, które mają wspomóc osoby uciekające przed wojną. Będzie nowy punkt informacyjny dla uchodźców na południu Katowic, kiermasze wielkanocne oraz wystawa fotografii dotycząca uchodźców.

„Krok do wiosny” to inicjatywa Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, które od 1 marca działa w Katowicach i ma pod swoją opieką ponad 300 uchodźców. Akcja zbierania obuwia stała się koniecznością po tym, jak coraz więcej uchodźców pojawiało się w Katowicach tylko z jedną parą butów, najczęściej niedopasowanych do pory roku. 

– Od początku niesienia pomocy pojawia się temat butów. Zdarzało się, że osoby uciekające przed wojną trafiały do nas w klapkach lub zimowych butach. Wciąż brakuje obuwia, zwłaszcza obuwia dla nastolatków, w tym sportowego czy butów o dużym rozmiarze – mówi Daria Warzyszyńska – Marcichowska ze Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom w Katowicach.

Do akcji zaczynają włączać się katowickie szkoły, a zebrane obuwie trafi do dwóch społecznych magazynów dla uchodźców w Katowicach: przy ulicy Grabowej 1 i przy ulicy Braci Mniejszych 2. 

Ważną inicjatywą jest otwarcie Punktu Informacyjnego dla uchodźców z Ukrainy, który rusza w Galerii Libero w piątek 1 kwietnia o godz.16.00. Będzie to pierwszy i jedyny punkt informacyjny położony poza centrum miasta. Punkt jest odpowiedzią na potrzeby powiększającej się ukraińskiej społeczności, którazamieszkała na południu Katowic.

– Chodzi nie tylko o kolejne zbiórki żywności i potrzebnych rzeczy, co oczywiście robimy, ale też o integrację i realizację różnych potrzeb zarówno gości z Ukrainy, jak i mieszkańców, którzy im pomagają. Chcemy, by Libero było miejscem, gdzie można dowiedzieć się, jak pomagać uchodźcom z Ukrainy, w jakich obszarach, z kim się kontaktować, gdzie składać ewentualne dary, ale też, jak wspólnie spędzać czas – mówi Grzegorz Filipczyk – dyrektor Libero Katowice. 

Każdego dnia wolontariusze Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy będą pełnić dyżury udzielając informacji i służąc radą, jak najskuteczniej pomagać. W soboty przedświąteczne 2 i 9 kwietnia w Punkcie Informacyjnym zorganizowany zostanie Kiermasz Wielkanocny. Świąteczne ozdoby oraz potrawy przygotowali podopieczni Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”, zarówno dzieci, jak i seniorzy. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony dla uchodźców z Ukrainy, którzy są w Katowicach. Na początku kwietnia w pobliżu punktu otwarta zostanie także wystawa fotograficzna dotycząca uchodźców. Znany artysta fotograf i fotoreporter Arkadiusz Ławrywaniec fotografował uchodźców m.in. w Katowicach, Warszawie, Sławkowie, Przemyślu i Medyce. Jego fotografie są ważnym świadectwem tego, co działo się z uchodźcami w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie. 

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy zapewnia opiekę uchodźcom nie tylko w czasie ich przyjazdu do Katowic, ale także w czasie całego pobytu. W projekt zaangażowało się już prawie 1200 wolontariuszy i kilkanaście organizacji pozarządowych działających w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości przy ogromnym wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach. Pomoc wolontariuszy podzielona jest na kilka konkretnych obszarów działania. Pomagają uruchamiając ścieżkę pomocy, czyli udzielająpotrzebnych informacji o zbiórkach, magazynach, pomocy prawnej, medycznej, a także psychologicznej. Wśród partnerów centrum jest Katowicki Instytut Psychoterapii mieszczący się w Katowicach, przy ulicy Franciszkańskiej. Instytut pomaga zarówno uchodźcom, jak i wolontariuszom, którzy po miesiącu ciężkiej pracy i opieki nad uchodźcami potrzebują wsparcia i rozmowy. Partnerem jest także katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, który użycza lokali do spotkań grup wsparcia oraz na szkolenia.

Link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, jak leki czy materiały trudno dostępne w magazynach. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości: 

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:

 604 099 095  – dla osób z Ukrainy

 796 258 987  – dla Polaków

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.