Czy wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną?

– Pamiętajmy: czołgi i rakiety, którymi armia Putina zbrodniczo ostrzeliwuje szpitale, domy dziecka i izby porodowe w Ukrainie kupowane są m.in. za pieniądze, którymi my płacimy za gaz, węgiel i ropę. I także za pieniądze, za które Europa kupuje paliwo nuklearne – od tych słów Jerzy Buzek rozpoczął dyskusję. – Jedyna przyzwoita decyzja na wydarzenia z ostatnich trzech tygodni to szybsza transformacja energetyczna – podkreślił. Europoseł był jednym z gości debaty o energetyce w kontekście rosyjskiej inwazji organizowanej przez stowarzyszenie BoMiasto. W dyskusji wzięli udział także: Bernard Swoczyna z Fundacji Instrat, Tobiasz Adamczewski z Forum Energii, Joanna Mazurkiewicz z Instytutu Badań Strukturalnych i Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Spotkanie poprowadził Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.  

Specjaliści zgodnie wskazywali na zmianę priorytetów w energetyce. – Obserwując bieżące wydarzenie widzimy niespotykany wcześniej splot między rynkami surowcowymi, polityką i agresją zbrojną. To sprzężenie bardzo silnie oddziaływuje na obraz transformacji – powiedziała Joanna Mazurkiewicz z Instytutu Badań Strukturalnych – Na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo energetyczne i definiujemy je w inny sposób niż dotychczas. Do 24 lutego myśleliśmy o nim, w taki sposób, że energia ma być: dostępna, tania i możliwie czysta (…) Dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się wymiar geopolityczny – zaznaczyła. Według ekspertów ta zmiana wpływa na transformację energetyczną. – My nie mamy możliwości zastanawiania się „czy”, tylko musimy szybko podejmować decyzję „w którą stronę” i „w jaki sposób” – powiedział Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – System OZE jest tutaj bardzo istotnym elementem – dodał. Na odnawialne źródła energii zwrócił też uwagę Tobiasz Adamczewski z Forum Energii. – W Europie widać już, że cele OZowe będą wyższe, że musimy znaleźć inne źródła nie tylko importu, ale w ogóle energii. – zaznaczył. – Sytuacja pokazuje nam, że warto abyśmy uniezależnili się od paliw kopalnych w przyszłości. To jest model docelowy polityki klimatyczno – energetycznej – dodał. 

Jak wprowadzić zmiany w energetyce? – Społeczeństwo w dużej mierze zdaje sobie sprawę, że musimy się wycofać z rosyjskich nośników energii i to jest dobra wiadomość – powiedział Bernard Swoczyna z Fundacji Instrat. – Brakuje jednak konkretnych rozwiązania i informacji jak można uzyskać pomoc (…) My jako eksperci musimy przedstawić rozwiązania takie jak np. termomodernizacja, zastępowanie gazu ziemnego w ogrzewaniu domów, podgrzewaniu wody czy nawet w kuchenkach gazowych, zastępowanie węgla importowanego z Rosji w ogrzewaniu domów – zaznaczył. – Naszą odpowiedzialnością jest też apelowanie do rządu o wdrożenie konkretnych rozwiązań pomocowych, aby ułatwić finansowo decyzje związane z termomodernizacją i pompami ciepła – dodał.

Obrazek domyślny
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.