Zwierzęta domowe z Ukrainy

Wiele osób przyjeżdżających z Ukrainy zabiera ze sobą zwierzęta domowe. Pies, kot, fretka czy świnka morska – one także mogą wjechać do Polski. Warto wiedzieć, co zrobić po przyjeździe.

Zwierzęta domowe z Ukrainy mogą przekroczyć granicę z Polską ze swoimi opiekunami. Przywóz gryzoni (takich jak świnki morskie, myszy, króliki domowe) obecnie nie podlega żadnym restrykcjom.

Żeby zalegalizować pobyt psa, kota lub fretki, wystarczy:

  • mikrochip identyfikujący,
  • paszport,
  • ważne (czyli nie starsze niż 12 miesięcy) szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Zwierzęta domowe są badane i, ewentualnie, szczepione podczas przekraczania granicy. Jeżeli uchodźca ze swoim zwierzęciem przebywa w Gliwicach albo powiecie gliwickim, powinien przesłać skan albo zdjęcie otrzymanego „Pozwolenie na przemieszczenie zwierząt w celach niehandlowych” do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gliwicach, mejlowo na adres: gliwice.piw@wetgiw.gov.pl.

W sytuacji, gdy z jakichś powodów te formalności nie zostały dopełnione na granicy, uchodźca powinien zgłosić się ze swoim zwierzęciem do weterynarza w miejscu, w którym zamierza przebywać. Wówczas na adres gliwice.piw@wetgiw.gov.pl należy przesłać skan albo zdjęcie „Wniosku o pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren Unii Europejskiej”. W lecznicy można zaczipować i zaszczepić zwierzę psa, kota lub fretkę.

Lista działających w Gliwicach i powiecie gliwickim weterynarzy jest dostępna w załączniku.

UM Gliwice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.