Stopy procentowe w górę. Zgodnie z planem

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dzisiaj (08.12.21r.), po raz trzeci z rzędu, główną stopę procentową o 50 pkt bazowych, do poziomu 1,75%. 

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Mamy najwyższe stopy procentowe od 2015 r, a co za tym idzie najwyższe raty zaciągniętych kredytów. RPP nie mogła sobie pozwolić na brak podwyżki. Taka decyzja stałaby wprost w kontrze do działań rządu, który uruchamia od połowy grudnia tarczę antyinflacyjną. Bez jastrzębiego podejścia RPP, tarcza mogłaby, w połowie przyszłego roku, okazać się poważnym szokiem dla przedsiębiorców i obywateli, ponieważ czekałyby nas skokowe podwyżki cen usług i towarów. 

Wszystko wskazuje na to, że to nie ostatnia taka decyzja i kolejny rok zaczniemy również od podwyżek stóp, mając w perspektywie roku dojście do poziomu bliskiego 3%. Taki scenariusz mogą w naszej ocenie zatrzymać jedynie kolejne mikroszoki na rynkach światowych, w postaci np. nowych wariantów koronawirusa lub zdecydowanych działań rządów w walce z pandemią.

Dzisiejsza decyzja RPP nie ma szansy wpłynąć na poziom grudniowych cen. Scenariusz o najwyższej inflacji w grudniu – na poziomie 8,2% ciągle pozostaje aktualny.

Złoty po dzisiejszej decyzji osłabił się przekraczając ponownie 4,60 za jedno euro. Wydaje się, że w kolejnych dniach nasza waluta, mimo wszystko będzie utrzymywała się poniżej wspomnianego wyżej poziomu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji „Co robić gdy rosną stopy procentowe?”

http://konfederacjalewiatan.pl/kalendarium/2021/12/1/eakademia_lewiatana_poradnik_kredytobiorcy__co_robic_gdy_rosna_stopy_procentowe

Konfederacja Lewiatan

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.