Czy niezaszczepieni studenci będą mogli zamieszkać w akademikach Uniwersytetu Śląskiego?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej wciąż trudno przewidzieć, w jakiej formie studenci uniwersytetów rozpoczną kolejny rok akademicki. Wskazówką mogą być komunikaty władz uczelni, z których jeden wywołał szczególną reakcję wśród społeczności akademickiej.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego 20 lipca otrzymali od rektora, prof. dr hab. Ryszarda Koziołka, mailowo list, w którym rektor zapewnił, że możliwość uczestniczenia w zajęciach nie będzie uzależniona od skutecznego zaszczepienia przeciwko Covid-19. Kontrowersje wzbudził jednak fragment komunikatu, w którym rektor zapowiedział obowiązek szczepień dla osób chętnych do zamieszkania w uniwersyteckich akademikach, a także zobligowanie studentów do potwierdzenia przyjęcia szczepienia stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covid. Rektor zaznaczył również, że w czasie największego natężenia kwaterunkowego uczelnia zorganizuje w kampusach punkty szczepień.

Sprawą zainteresował się Samorząd Studencki UŚ: „W związku z mejlowym listem Rektora UŚ do studentów ws. meldunku w akademikach wyłącznie osób zaszczepionych wystosowaliśmy do JM Rektora pismo, w którym wyraziliśmy nasze obawy względem decyzji, której NIKT NIE KONSULTOWAŁ z samorządem” – napisali przedstawiciele społeczności studenckiej w poście na portalu Facebook. Samorząd wystosował do rektora szereg pytań, którymi przedstawiciele podzielili się we wspomnianym poście:

Jedną z podstawowych kwestii, którą poruszyli studenci, jest możliwość zakwaterowania dla osób, które nie mogą przyjąć szczepienia ze względów zdrowotnych, a także to, „kto będzie sprawdzał certyfikaty szczepień studentów i na jakiej podstawie prawnej będzie do tego upoważniony”.

Na odpowiedź rektora nie trzeba było długo czekać: władze uczelni podkreśliły, że list, który wywołał kontrowersje, nie jest oficjalnym zarządzeniem, wobec czego nie wywiera żadnych skutków prawnych. – Zapewniam Państwa, że, opracowując szczególne warunki zakwaterowania w akademikach w czasie epidemii, uwzględnimy aktualny stan prawny oraz indywidualny stan zdrowia, który nie pozwala części z Państwa przyjąć szczepionki. – skomentował rektor, zapowiadając, że oficjalne zarządzenie w tej kwestii zapewne pojawi się w najbliższym czasie. – Nie czekajmy bezbronnie na kolejną falę epidemii. Nie mamy przeciw niej lepszej obrony niż szczepienia. – zakończył prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok

Redaktorka. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta