Śląskie samorządy reagują na pojawienie się koronawirusa w regionie

Warto obserwować media społecznościowe oraz strony internetowe urzędów miast, gdzie publikowane są lokalne informacje związane z pojawieniem się koronawirusa w województwie śląskim.

Urząd Miasta Rybnik:

Decyzja o zamknięciu placówek (edukacyjnych) zapadła po spotkaniu sztabu kryzysowego. W tych placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja. O wznowionych zajęciach szkoły będą informowały rodziców przez dzienniki elektroniczne, póki co nie wiadomo kiedy zajęcia zostaną wznowione.

Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca:

Z koronawirusem nie ma żartów. Na chwilę obecną mamy tyle niewiadomych, że nietrafne jest porównywanie go do sezonowej grypy i innych chorób, czy nawet bagatelizowanie i określanie mianem napompowanej informacji medialnej. O powyższym świadczą choćby kolejne doniesienia z Włoch, ale też innych europejskich krajów.

Dlatego też zgodnie z niedzielnymi zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, a w duchu specustawy, która właśnie weszła w życie, jestem zdecydowany przełożyć następujące imprezy:
? XIII Ogólnopolski Festiwal Taneczny „Róża 2020” w Kazimierzu (14.03),
? V Festiwal „Kolej w Miniaturze” Sosnowiec 2020, CKZiU, ul. Kilińskiego 31 (14-15.03),
? Międzynarodowy Turniej Taneczny World Dance, hala przy ul. Braci Mieroszewskich (21.03).
‼ Lista wydarzeń może się zmienić ‼ Apeluję również do organizatorów innych wydarzeń masowych na terenie miasta o możliwe ich przełożenie.

Zalecamy odwołanie wycieczek, wyjść i szkolnych wymian międzynarodowych, odwołujemy wydarzenia jubileuszowe z udziałem seniorów, natomiast w domach pomocy społecznej do odwołania wprowadzamy zakaz odwiedzin. Ograniczamy również odwiedziny w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim.

Państwa proszę o ograniczenie uczestniczenia w wydarzeniach z dużym skupiskiem ludzi. Nie chodzi o panikę, ale o ostrożność. Zdrowy rozsądek jest najważniejszy.

Urząd Miasta Katowice:

W trosce o zdrowie seniorów miasta Katowice, aby ograniczyć potencjalne ryzyko zachorowań na koronawirusa, informujemy o zawieszeniu Biesiad Senioralnych do odwołania.

O wznowieniu imprez poinformujemy Państwa za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta Katowice.

Za utrudnienie i niedogodności przepraszamy.

Zarząd Transportu Metropolitalnego:

ZTM włączył się w akcję informacyjną dot. koronawirusa oraz we współpracy z operatorami podjął działania zapobiegające zakażeniu. Między innymi szczególnie dokładnie ma być przeprowadzane mycie pojazdów, drzwi mają być otwierane automatycznie i wzmożone będą kontrole czystości.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.