Trzecia fala pandemii jest najgorszą z dotychczasowych, zarówno pod względem ilości zachorowań, jak i kryzysu w systemie opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie media codziennie podają informacje o brakujących respiratorach, braku miejsc dla pacjentów przywożonych do szpitali karetkami i niedoborze personelu medycznego. Jak sytuacja wygląda na południu Polski?

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Śląski Urząd Wojewódzki, według stanu na dzień 28.03.2021r. pacjenci z COVID-19 zajmują 3567 łóżek z 4333 przeznaczonych dla chorujących na koronawirusa w województwie śląskim oraz 291 łóżek respiratorowych z 318 dostępnych.

Sytuacja w województwie opolskim, jak podaje Opolski Urząd Wojewódzki, wygląda następująco. Na 1073 łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 690. Województwo dysponuje 90 respiratorami, które są przeznaczone dla chorujących na koronawirusa z czego zajętych jest 60.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, na 2896 dostępnych dla pacjentów z COVID-19 łóżek, zajętych jest 2381. Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów z koronawirusem to 274 sztuki, obecnie zajętych jest 231 z nich.

Przedstawiciele władz wojewódzkich apelują o solidarne przestrzeganie obostrzeń i stosowanie się do zaleceń sanitarnych.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.