Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Spółka Restrukturyzacji Kopalń dopłaci chętnym po 5 tys. złotych do wymiany ogrzewania
Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła, że w ramach wsparcia programu „Czyste Powietrze” dopłaci chętnym mieszkańcom po 5 tys. złotych do wymiany ogrzewania. Do lokatorów wysłano już pisma z propozycją, a łączny koszt przedsięwzięcia dla SRK ma wynieść niecały milion złotych.
Do ponad 170 lokatorów mieszkań regularnie opłacających czynsz, zarządzanych przez Administrację Zasobów Mieszkaniowych, Spółka Restrukturyzacji Kopalń wysłała pisma z propozycją. Jeśli samodzielnie przystąpią do wymiany ogrzewania, SRK dopłaci im do tego po 5 tysięcy złotych. Kwota oznacza dla spółki wydatek rzędu 850 tys. złotych, czyli ponad 10 proc. funduszu remontowego AZM-u na rok 2021. Co istotne, dopłata nie wyklucza możliwości skorzystania przez zainteresowanych z innych form finansowania – z programu „Czyste Powietrze” albo lokalnych, gminnych programów pomocowych. „Wysłaliśmy propozycje do mieszkańców domów, w których istnieje możliwość dokonania przyłączenia gazowego, bądź jego modernizacji. Z ciepłem systemowym, miejskim jest trudniej, tu musimy negocjować z PEC-ami podciągnięcie sieci ciepłowniczej do budynków. Na wstępie temat dotyczy domów, będących w 100 proc. własnością SRK. Mamy jednak w planie podobną ofertę dla lokatorów mieszkań SRK-owskich w budynkach należących do wspólnot”, precyzuje dyrektor AZM, Marian Patoń.
Jak przypomina Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami/współwłaścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych. Dotacje są udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Budżet programu wynosi 103 miliardy złotych.
Program przewiduje dofinansowania na: źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę drzwiową i okienną, dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa). Realizację programu przewidziano na lata 2018-2029 roku, z czego podpisywanie umów ma następować do 31 grudnia 2027 roku. Zakończenie wszystkich prac objętych umową przewidziano do 30 czerwca 2029 roku.
Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” można uzyskać w punktach konsultacyjnych WFOŚiGW w następujących lokalizacjach:
- Katowice, ul. Wita Stwosza 2 (punkt czynny w poniedziałki od 7.30 do 17.00, od wtorku do piątku od 7.30 do 14.30)
- Bielsko – Biała, ul. Legionów 57 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00)
- Częstochowa, ul. Jana III Sobieskiego 7 (punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00)
Infolinia – 32 60 32 252 czystepowietrze@wfosigw.katowice.pl