Kolejna poprzemysłowa przestrzeń w Śląskiem zrewitalizowana

Wczoraj otwarto strefę Carnall – naziemną część Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. W wydarzeniu wziął udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Poprzemysłowe budynki znajdujące się na terenie strefy Carnall były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat. Teraz zakończył się ostatni, największy etap prac, który został zrealizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Wczoraj nastąpiło uroczyste otwarcie strefy oraz wystawy dedykowanej ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Podczas wydarzenia wojewoda Jarosław Wieczorek odczytał list skierowany do organizatorów i uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. „Mamy w Polsce wiele skarbów, o które powinniśmy dbać i je popularyzować. Należą do nich dwie perły Górnego Śląska: Sztolnia Królowa Luiza i odwiedzona przez mnie we wrześniu ubiegłego roku Kopalnia Guido. To właśnie w takich miejscach widać ponad dwustuletnie górnicze dziedzictwo regionu. To tutaj możemy poznać i docenić ogromny trud wielu pokoleń Ślązaków” – napisał w liście Prezes Rady Ministrów. Szef rządu podziękował również Muzeum Górnictwa Węglowego za wysiłki zmierzające do przyciągania turystów na Górny Śląsk, a także wyraził nadzieję, że zrewitalizowana w niespotykanej dotąd skali Strefa Carnall wpisze się w tę działalność.

Dzięki zakończonym pracom m.in. odnowiono maszynownię szybu Prinz Schönaich, wyremontowano parową maszynę wyciągową szybu Carnall, a dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji wyposażenia Muzeum. Projekt pozwolił na stworzenie spójnego zespołu poprzemysłowego, w którym każdy budynek ma swoją historię, a razem tworzą strefę kultury oraz wypoczynku, będącą uzupełnieniem atrakcji Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.