Węglowa tablica na obchody 40. rocznicy strajku w kopalni Piast. Górnicy przekazali replikę

W grudniu tego roku mija 40. rocznica strajku w kopalni Piast, który wybuchł w 1981 roku i był najdłuższym protestem stanu wojennego, prowadzonym przez górników pod ziemią. Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej już w czerwcu rozpoczynają pierwsze obchody. Na początek przekazali replikę wyrzeźbionej w węglu tablicy, która upamiętnia wydarzenia sprzed lat.

Replikę wyrzeźbionej w węglu tablicy, upamiętniającej najdłuższy strajk stanu wojennego, który górnicy prowadzili pod ziemią w grudniu 1981 r. w kopalni Piast, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej przekazali na początku czerwca podczas mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w XIV Święto Dziękczynienia. Przekazanie tablicy, która pod koniec miesiąca zostanie poświęcona i wmurowana w Panteonie Wielkich Polaków w Warszawie, było pierwszym akcentem uroczystych obchodów 40. rocznicy strajku górników w kopalni Piast, których kulminacja przypadnie na grudzień tego roku, pod narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wśród osób, które przekazały symboliczny dar, byli: Bogusław Hutek, przewodniczący ZOK NSZZ Solidarność w kopalni Piast-Ziemowit i w PGG oraz Jerzy Demski, przewodniczący ZOK Związku Zawodowego Pracowników Dołowych w PGG. Obaj panowie stoją na czele Komitetu Honorowego ds. Obchodów 40-lecia Strajku w KWK Piast. Oprócz nich, na miejscu był także obecny Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, oraz Krzysztof Krasucki, dyrektor kopalni Piast-Ziemowit. 

W homilii wygłoszonej w Świątyni Opatrzności Bożej ks. bp Wiesław Lechowicz mówił o potrzebie wdzięczności. „Powinno łączyć nas dziękczynienie za Opatrzność Bożą objawiającą się w historii naszego narodu. Wiara w opatrzność sprawdza się najbardziej w sytuacji zagrożenia, zwłaszcza takiego, które nas przerasta”, podkreślał. 

Strajk w kopalni Piast był najdłuższym w Polsce ciągłym protestem po wprowadzeniu stanu wojennego. Ponad tysiąc górników strajkowało 650 m pod ziemią przez dwa tygodnie od 14 do 28 grudnia 1981 r. Tylko kilka dni krócej (15-24 grudnia 1981 r.) strajkowali także górnicy sąsiedniej kopalni Ziemowit (oba zakłady działają dziś wspólnie jako ruchy wydobywcze kopalni Piast-Ziemowit). W 1995 r. oryginał tablicy pamiątkowej umieszczono na ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni Piast. „Jest ona hołdem dla pracowników, którzy strajkiem pod ziemią przeciwstawili się ówczesnej władzy komunistycznej i wprowadzonemu przez nią w Polsce stanowi wojennemu. Oryginał tablicy poświęcił w cechowni kopalni Piast bp Janusz Zimniak, który kilkanaście lat wcześniej, w Wigilię 1981 r., zjechał do strajkujących pod ziemią górników. Prosili go o absolucję generalną, jakiej duszpasterze udzielają zwykle żołnierzom na polu bitwy, w obliczu ryzyka utraty życia”, przypomina Polska Grupa Górnicza. Po krwawej pacyfikacji w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. strajkujący w kopalni Piast liczyli się z siłową interwencją wojska oraz milicji. Na swoich hełmach górnicy pod ziemią wycinali wówczas znak krzyża św., a motyw ten uwieczniono na symbolicznej tablicy pamiątkowej. 

Kulminację obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni Piast zaplanowano na 14-15 grudnia tego roku w Bieruniu w województwie śląskim. „W bogatym programie wydarzeń towarzyszących, oprócz przekazania tablicy-wotum do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, są także m.in.: wykonanie pamiątkowego muralu, otwarcie Izby Pamięci i zagospodarowanie ronda im. Strajku Górników w kopalni Piast w 1981 w Bieruniu, lotna premia w międzynarodowym wyścigu Tour de Pologne, wystawa o strajku dla turystów zwiedzających kopalnię Guido w Zabrzu, plener malarski i liczne konkursy dla dzieci i młodzieży, przekazanie Krzyża Wolności i Solidarności dla kościoła św. Brygidy w Gdańsku, modlitwy na grobach nieżyjących już przywódców i uczestników strajku, dwumecz drużyn hokejowych, wydanie rocznicowego komiksu i inne”, wylicza PGG.

Obrazek domyślny
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.