Jak dogadać się z urzędnikiem? Ściąga dla społeczników

Jak zdobyć informacje, wnioskować o kontrolę czy skorzystać z inicjatywy uchwałodawczej – to tylko kilka tematów poruszanych w wydanym właśnie „Przewodniku dla społeczników”. 

Stowarzyszenie BoMiasto opracowało e-ściągę dla miejskich aktywistów. – Mnogość dokumentów, godziny spotkań i rozmów telefonicznych z urzędnikami – to bariery, które często zniechęcają mieszkańców do zajęcia się lokalnymi sprawami. Dlatego we współpracy z ekspertami postanowiliśmy przygotować prostą instrukcję, która ułatwi pracę początkującym społecznikom – wyjaśnia Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto. W e-booku znalazły się gotowe wzory pism i ścieżki załatwiania spraw w urzędach. – Mimo, że wiele z tych informacji znajduje się na stronach urzędów i instytucji to często trudno je odnaleźć. Jeśli już trafimy na odpowiedni dokument to jest on napisany niezrozumiałym językiem i zamiast wyjaśnić, piętrzy trudności – wyjaśnia Patryk Białas z BoMiasto.

Przewodnik dla społeczników koncentruje się wokół tematów związanych z ekologią. – Przez wiele lat z ramienia Straży Miejskiej zajmowałem się tematem smogu i zanieczyszczenia środowiska, dlatego chętnie podzieliłem się swoim doświadczeniem w e-booku – mówi Mariusz Sumara, były zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach. W przygotowanie publikacji zaangażowali się też prawnicy specjalizujący się w ekologii. – Mamy nadzieję, że przewodnik zachęci społeczników do działania. W kwestii dbania o środowisko jest jeszcze wiele do zrobienia i jestem pewna że urzędnicy nie poradzą sobie z tym problemem bez aktywnych mieszkańców – podkreśla Kamila Drzewicka, radczyni prawna fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi. 

Przewodnik dla społeczników powstał w ramach projektu „Czyste Powietrze dla Śląska cz.2” realizowanego we współpracy z Fundacją Client Earth Prawnicy dla Ziemi. Działania obejmowały także szkolenia dla 90 osób: aktywistów i urzędników

E-book jest bezpłatny i można pobrać go ze strony: http://bomiasto.pl/wp-content/uploads/2021/03/BoMiasto-PoradnikAntysmog.pdf

Stowarzyszenie BoMiasto

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.