Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Aktywista antysmogowy skarży Zakopane

Zakopane czeka kolejna batalia sądowa w sprawie czystego powietrza. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wkrótce trafi skarga dotycząca bezprawnego pobierania opłaty klimatycznej. Miasto skarży aktywista antysmogowy i radny z Katowic Patryk Białas. 

– Tegoroczne wakacje planowałem spędzić z rodziną w stolicy Tatr. Przeglądając oferty nie mogłem uwierzyć, że burmistrz Zakopanego nadal pobiera opłatę klimatyczną. Dobrze pamiętam przecież głośną sprawę sprzed kilku lat, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok wskazujący, że takie działanie jest nielegalne – wspomina społecznik Patryk Białas. 

– Argumentem we wspomnianej sprawie było wysokie stężenie smogu. Od tego czasu nic się nie zmieniło! Przeanalizowałem raport z oceny jakości powietrza i według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie powietrze w Zakopanem nadal jest fatalne – wyjaśnia.

Społecznik postanowił działać i zadał burmistrzowi Zakopanego pytanie, czy musi uiścić opłatę miejscową, skoro sąd orzekł, że jest ona nielegalna. Ponieważ Burmistrz odpowiedział, że musi, społecznik złożył odwołanie. Jeśli burmistrz będzie upierał się przy swojej decyzji, skarga trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.  – Czy Zakopane stoi ponad prawem i nie musi przestrzegać wyroków sądów? – pyta retorycznie Patryk Białas. – Taka postawa jest skandaliczna i powinna podlegać surowej karze. Dodatkowo to zły przykład dla innych innych gmin, które działają na rzecz poprawy jakości powietrza. Pokazuje, że ignorowanie zdrowia mieszkańców i turystów może przynieść finansową korzyść – dodaje społecznik z Katowic. To nie pierwsza sprawa sądowa Patryka Białasa o czyste powietrze. W zeszłym roku dwukrotnie wygrał z gminą Szczyrk, co spowodował unieważnienie miejskiej uchwały o opłatach klimatycznych. 

Opłata miejscowa może być pobierana w miejscowościach, w których panują „szczególnie korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe”. Zgodnie przepisami, miasto, które leży na obszarze, na którym jakość powietrza jest niezgodna z prawem, nie powinno pobierać tej opłaty. W Zakopanem jakość powietrza nadal nie jest zgodna z prawem, mimo to miasto pobiera od turystów opłaty.

Aktywista Patryk Białas

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.