Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Barbara Piontek nową prezeską Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy: „Bez zaskoczenia”

Profesor Barbara Piontek, będąca dotychczas członkinią Rady Nadzorczej w Polskiej Grupie Górniczej, wygrała konkurs na stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To druga kobieta w historii, która stanie na czele spółki górniczej. Związkowcy działający przy JSW nie są zaskoczeni decyzją, bo niedawno w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego sami wskazywali, że prof. Piontek zostanie prezeską spółki, choć konkurs jeszcze nie był wówczas rozstrzygnięty. 

Kim jest prof. Barbara Piontek, nowa prezeska Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Do tej pory była między innymi członkinią Rady Nadzorczej w Polskiej Grupie Górniczej. „Ekonomista, zastępca prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, profesor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Ceniony ekspert z zakresu zarządzania publicznego (na szczeblu centralnym i samorządowym), rozwoju branż strategicznych, jak również budowania modeli biznesu oraz innowacyjności gospodarki. Ekspert ds. zarządzania strategicznego oraz procesów restrukturyzacji obszarów strategicznych, w tym związanych z bezpieczeństwem strategicznym, także energetycznym. Analityk rynkowy i specjalista ds. wdrożeń nowych technologii. Doradca strategiczny przedsiębiorstw z sektora dużych oraz małych i średnich”, czytamy w notce prasowej na jej temat. Prof. Piontek chwali się tym, że tworzyła strategie rozwoju dla miast, biznes plany dla inwestycji strategicznych, brała udział w międzynarodowych i krajowych projektach badawczo-rozwojowych. To absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, stopnie naukowe uzyskała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest członkinią m.in. Społecznej Rady Gospodarczej przy Wojewodzie Śląskim, a także Komitetu Sterującego „Program dla Śląska” przy Wojewodzie Śląskim oraz Rady Wykonawczej ds. Programu dla Śląska przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Posiada długoletnie doświadczenie w nadzorze gospodarczym. Od 2016 r. do dnia 4 czerwca 2020 r. pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Nadzorczej TAURON Wytwarzanie. Od 2018 r. – Przewodnicząca Rady Nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Od października 2020 r. – Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej. Pani Barbara Piontek spełnia kryteria niezależności, o których mowa w zasadzie II.Z.4. Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”, czytamy. 

W konkursie na stanowisko prezesa JSW, po głośnym i niezrozumiałym dla niektórych odwołaniu Włodzimierza Hereźniaka, startowała z kilkoma innymi osobami. O tym, że prof. Piontek wygra konkurs, związkowcy wiedzieli jeszcze przed jego zakończeniem. „Pan, panie prezesie wielokrotnie podkreślał, że spółkami skarbu państwa powinni zarządzać menedżerowie zaufani i kompetentni. A my jeszcze przed ogłoszeniem konkursu, dowiadujemy się, że nowym prezesem JSW będzie pani profesor Barbara Piontek. (…) To wyraz arogancji ze strony ministra i MAP do 30 tys. pracowników i ich rodzin. To nasi pracownicy i ich rodziny od lat wspierają Prawo i Sprawiedliwość! Dlaczego ministrowie PiS tego nie rozumieją?!”, pisali kilka dni temu związkowcy działający przy JSW w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Co ciekawe, prof. Piontek będzie drugą w historii kobietą, która stanie na czele spółki górniczej. Do tej pory takie stanowisko udało się uzyskać tylko Joannie Strzelec-Łobodzińskiej, która kierowała Kompanią Węglową od czerwca 2011 do września 2013 roku. 

Jakie jest nastawienie związkowców do profesor Piontek? Specjalnie dla „Śląskiej Opinii” sprawę komentuje Roman Brudziński, wiceprzewodniczący ZOK NSZZ „Solidarność” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. „Na pewno nie jest to dla nas zaskoczenie, bo o tym, że prof. Piontek zostanie nowym prezesem JSW pisaliśmy już w liście otwartym. Uważam jednak, że należy poczekać, poznać ją i dać szansę się wykazać, by móc oceniać ewentualne działania. Pierwsze miesiące pokażą, co i jak. Pani prezes przychodzi na pewno w odpowiednim momencie, kiedy zaczyna się niezła koniunktura, a ceny węgla kształtują się nieco lepiej. Powinno być dobrze”, mówi nam i dodaje, że kobieta na stanowisku prezesa JSW to może być „dobry omen”.  

Prof. Barbara Piontek ma oficjalnie objąć stanowisko prezeski JSW od 1 marca 2021 roku. 

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.