Dezynfekcja, dystans, maseczka

6 października prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wziął udział w telekonferencji wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka z prezydentami miast naszego województwa, podczas której omawiana była aktualna sytuacja epidemiczna w regionie. Prezydent poinformował o liczbie zachorowań na Covid-19 w stolicy Podbeskidzia oraz o podjętych działaniach zaradczych. Wojewoda i samorządowcy podkreślili, że konieczne jest apelowanie do mieszkańców o stosowanie się do wszystkich zaleceń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, bo tylko dzięki wspólnej odpowiedzialności będziemy w stanie zatrzymać rozwój pandemii.

Ministerstwo zdrowia wspólnie z Komendą Główną Policji opracowało rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji. Na konferencji prasowej w Warszawie ogłoszono wytyczne do DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka.
 – Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i reguł współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej zwołanej 6 października.  Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Wskazał, że tylko jednej doby funkcjonariusze odnotowali 2.150 naruszeń obowiązku zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.
Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym dolegliwości bądź dysfunkcje uniemożliwiające zakrywanie ust i nosa. Będziemy bardzo rygorystycznie do tego podchodzić – zapewnił szef policji. 

Minister Adam Niedzielski poinformował o nowym zakazie udostępniania lokali do imprez. Chodzi o te punkty gastronomiczne, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu. Kolejny przepis zaostrzający obowiązujące na terenie całego kraju przepisy dotyczy wprowadzenia limitu zgromadzeń do 150 osób oraz minimalnej odległość między zgromadzeniami – do co najmniej 100 metrów.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że od tej soboty zaczyna obowiązywać nowy pakiet obostrzeń w strefach zielonej, żółtej i czerwonej, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, a w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.

Dodatkowo w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątek po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej. 

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.