Premier: przedłużenie obostrzeń i solidarność w walce z wirusem

Dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie obowiązujących obostrzeń i przedstawił nowe restrykcje. Zostały podane również dzienne statystyki zarażeń koronawirusem.

Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek, respiratorów. Dziś mamy w Polsce ponad 37 tysięcy łóżek, z czego około 40% jest wolnych. Choć wolelibyśmy, żeby te łóżka nigdy nie zostały użyte – mówił Mateusz Morawiecki. – Sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna. Z zatrwożeniem obserwuję codzienną liczbę zgonów, za które pośrednio i bezpośrednio odpowiedzialny jest koronawirus. Musimy się uzbroić, ale wszyscy Polacy dysponują bronią. Tą bronią jest przede wszystkim dyscyplina i solidarność. – dodał premier.

Mateusz Morawiecki zaktualizował listę obowiązujących obostrzeń:

  • do 27 grudnia zamknięte dla gości będą lokale gastronomiczne, placówki kulturalne, siłownie i baseny,
  • od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych,
  • do 23 grudnia szkoły pozostają zamknięte,
  • ferie zimowe zostały skumulowane dla wszystkich województw i będą trwać do 18 stycznia.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ale powinniśmy go spędzić tylko z najbliższymi – zaapelował obecny na konferencji wicepremier Jarosław Gowin. – Stawką w tej walce jest ludzkie życie, zdrowie setek tysięcy osób.

Jeśli dzienna liczba zachorowań spadnie poniżej 15 tysięcy, wrócimy do zasad obowiązujących w strefie czerwonej, jeśli poniżej 10 tysięcy, strefy żółtej, jeśli poniżej 4 tysięcy – zielonej – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Default image
Natalia Wrocławska
Studentka Uniwersytetu Śląskiego, redaktorka Śląskiej Opinii, prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.