Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Śląski Ruch Klimatyczny wzywa do zielonej rewolucji
Odejścia od węgla w gospodarce, zerowej emisji dwutlenku węgla i zielonych miejsc pracy domaga się Śląski Ruch Klimatyczny wzywając zarząd województwa do zmian w projekcie polityki niskoemisyjnej województwa śląskiego na 2030 r. Koronawirus pokazał, że czas na zmiany
– Zarząd województwa śląskiego w 100-stronicowym dokumencie o polityce niskoemisyjnej nie używa ani razu zwrotu “globalne ocieplenie”. Obok bezpieczeństwa zdrowotnego, polityki społecznej (edukacja), cyfryzacji i innowacyjności gospodarki to właśnie energetyka jest obszarem, który wymaga rewolucji. Koronawirus pokazał, że teraz jest czas wspierania energetyki, ale tylko takiej, która będzie skokiem do przodu – mówi Michał Banasiak, Śląski Ruch Klimatyczny.
Polska branża węglowa przez koronawirusa ma kłopoty. Sprzedaż węgla już przed epidemią była niska, a ostatnio jeszcze bardziej spadła. Tymczasem ze względu na malejący popyt, rośnie udział OZE w całkowitym wytwarzaniu energii elektrycznej. W marcu udział zielonej energii w całej produkcji prądu wyniósł 15,4 proc. Dla porównania, według danych GUS w 2019 roku wyniósł tylko 12,7 proc. Jednocześnie udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł około 11 proc., podczas gdy ustalony na poziomie UE cel dla Polski na bieżący rok to 15 proc.
– W projekcie polityki niskoemisyjnej czytamy m.in., że miks energetyczny w 2030 r. przewiduje nadal wysoki, bo prawie 63% udział węgla w miksie energetycznym, wobec 85% dzisiaj. To kpina, nie tylko z Polityki Energetycznej Państwa, Krajowego Programu Energii i Klimatu, jak również Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia niskoemisyjna powinna uwzględniać nie tylko odchodzenie od węgla, ale również zakaz uruchamiania nowych złóż węgla kamiennego – mówi Alicja Zdziechiewicz, Śląski Ruch Klimatyczny.
– Dziś w Polsce jest 82,3 tys górników, a równocześnie 86 tys. ludzi pracuje w branży OZE. Kiedy na świecie pogłębia się kryzys w branży węglowej, marszałek województwa proponuje utrzymanie XIX – wiecznego status quo. Tymczasem potrzebujemy na Śląsku programu wsparcia energetyki obywatelskiej i odnawialnych źródeł energii. Liczby mówią za siebie: to w zielonej energetyce powstają nowe miejsca pracy. Już czas, aby rozmawiać o sprawiedliwej transformacji Górnego Śląska – mówi Patryk Białas, Śląski Ruch Klimatyczny.
Śląski Ruch Klimatyczny to oddolna inicjatywa mieszkańców Górnego Śląska, która działa od około roku. Aktualnie zrzesza ponad 170 mieszkańców Śląska i Zagłębia.
W połowie lutego br. zarząd województwa śląskiego ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych projektu Polityki gospodarki niskoemisyjnej dla województwa śląskiego. Regionalnej polityki energetycznej do roku 2030 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Konsultacje społeczne kończą się 15 kwietnia br.
Informacja prasowa Śląskiego Ruchu Klimatycznego