Atak smogu w Województwie Śląskim

Zanieczyszczenie powietrza w regionie przekracza wszelkie normy, eksperci zalecają ograniczenie spacerów i korzystanie z masek antysmogowych.

„To co widać to nie mgła. To efekt tego, co spalamy w domowych piecach… W ciągu ostatnich 3 latach z budżetu miasta wydaliśmy prawie 7 mln zł, dofinansowując wymianę ponad 1,5 tysiąca starych pieców. To nie wystarczy, dlatego apeluję do wszystkich, w miarę możliwości ograniczcie palenie w swoich piecach, a tych którzy posiadają w swoich domach podwójne instalacje – zrezygnujcie z palenia w kominkach i przełączcie się na gaz. Pomyślcie o tym, bo czyste powietrze to nasza wspólna sprawa!” napisał wczoraj Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej i zaapelował do mieszkańców o niepalenie w piecach.

„W Raciborzu PM 10 aktualnie na poziomie 700% normy (dobowej). Polskiej normy rzecz jasna, bo tej z WHO – około 1800%. Chowaj się kto może… Pozostaje jeszcze modlitwa o wiatr i deszcz…” skomentował sytuację Dawid Wacławczyk, radny powiatowy z Raciborza.

Informacji o programach wymiany pieców warto zacząć szukać na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz stronach urzędów miast, w których mieszkamy.

Zdjęcie przedstawia mapę z aplikacji Airly

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.