Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Sytuacja epidemiologiczna w Śląskiem
W ostatniej dobie odnotowano 3942 nowe potwierdzone przypadki zakażeń w województwie śląskim. Niestety, systematycznie wzrasta liczba zachorowań na terenie całego województwa i dziś przeważają przypadki, w których osoby chore nie są już w stanie wskazać źródła zakażenia.
Służby sanitarne zidentyfikowały ogniska zakażeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu – łącznie ponad 10 osób choruje. Dodatni wynik wykryto także u około 20 pracowników medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi to kolejne miejsce, w którym pojawiały się zachorowania u kilku pracowników. 18 osób ma dodatni wynik w Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, zaś w Domu Pogodnej Starości w Bełku wykryto 32 zakażenia koronawirusem.
Domy Pomocy Społecznej są pod specjalnym nadzorem służb wojewody. Obecnie na 106 wszystkich zarejestrowanych tego typu podmiotów w 38 niestety wystąpiły zachorowania wśród łącznie 905 mieszkańców.
– Gdy tylko otrzymujemy informację o podejrzeniu zakażenia w takiej placówce, natychmiast kontaktujemy się z dyrekcją i samorządem, który ją nadzoruje. Dostarczamy także środki ochrony bezpośredniej, czyli maseczki, kombinezony, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne i w razie potrzeby pomagamy także szukać opiekunów, bowiem personel także często choruje – wyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W ostatniej dobie niestety okazało się, iż zakażona jest jedna z mieszkanek DPS w Knurowie, która została natychmiast odizolowana od pozostałych osób. W najbliższy poniedziałek do placówki przyjedzie wymazobus Wojsk Obrony Terytorialnej, aby pobrać próbki biologiczne od łącznie 120 osób – mieszkańców i kadry. Żołnierze byli także w DPS w Rudzie Śląskiej, aby pobrać wymazy od kolejnych mieszkańców.
W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych placówki walczące z epidemią COVID-19 od dziś wspomagają żołnierze WOT. Zapotrzebowanie na pomoc w uzupełnianiu bazy dotyczącej ilości zajętych tzw. łóżek covidowych zgłosiło póki co 48 szpitali. Dzisiaj do 14 z nich skierowano żołnierzy operacyjnych, m.in. komandosów z Lublińca, z jednostki specjalnej AGAT, z batalionu z Gliwic, z Bielska–Białej czy z bytomskiego dywizjonu.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stale swoim wymazobusem wspomagają także pobieranie próbek do badań od mieszkańców domów pomocy społecznej. Obsługują także stacjonarne punkty tzw. „drive – thru” przy szpitalach: w Częstochowie, MSWiA w Katowicach, Gliwicach i Cieszynie. Od najbliższego poniedziałku będą także w punkcie przy szpitalu w Bystrej.
Systematycznie powiększana jest baza łóżek covidowych w województwie, których dziś jest 2853, z czego 2142 zajęte. W kolejnych dniach uruchamiane będą nowe miejsca dla chorujących mieszkańców, m.in. w szpitalach w Blachowni, Lublińcu czy Kłobucku.
Powstają także nowe punkty pobierania wymazów, których dziś jest już 61. W ostatnich dniach uruchomiono takie w Zawierciu, Żorach i Żywcu.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach