Gmina Świerklaniec wspiera lokalne placówki medyczne

Gmina Świerklaniec zakupiła kilkaset testów antygenowych wykrywających wirusa SARS-CoV-2. W środę 9 grudnia wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl przekazał je do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim.

Testy antygenowe drugiej generacji, które zakupiła gmina Świerklaniec pomogą placówkom w rozpoznaniu pacjentów, którzy mają objawy COVID-19.


Pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów miały początkowo być wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec. Stwierdziłem jednak, że są ważniejsze sprawy, szczególnie w dobie pandemii. Podjąłem decyzję, żeby wydać je na pomoc dla szpitala i naszych ośrodków zdrowia – mówił Marek Cyl wójt gminy Świerklaniec.


Testy są oczywiście posiadają akceptację WHO. Producent podaje ich wysoką skuteczność sięgającą 95%. Największą zaletą tego typu testów jest krótki czas oczekiwania na wynik. Czy pacjent jest chory można dowiedzieć się zaledwie po kwadransie.


Dziękuję panu wójtowi Markowi Cylowi, że wspomógł szpital powiatowy. Testy z pewnością pomogą rozpoznać czy pacjenci mający zostać przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy, którzy mają objawy choroby są zakażeni koronawirusem – powiedział Leszek Jagodziński prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, na którego ręce wójt przekazał pakiet testów.
Radości nie kryła także Beata Nycz-Gerlich, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Do tych przychodni także trafiły zakupione przez gminę testy.


Jestem bardzo wdzięczna. To duża pomoc dla naszych ośrodków zdrowia – mówiła.
Podczas wizyty wójt zadeklarował także wsparcie i pomoc Urzędu Gminy Świerklaniec dla gminnych Ośrodków Zdrowia w zakresie realizacji w przyszłości szczepień na COVID-19.

Urząd Gminy Świerklaniec

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.