Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE
250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne. To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore – uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego organizowanego przez Dolnośląśki Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.
W trakcie dyskusji przedstawiciele inwestorów zagraniczych w Polsce ocenili potencjał polskiej energetyki wiatrowej na lądzie oraz na morzu.
– Polski rynek jest dla inwestorów bardzo atrakcyjny. Dla EDF Renewables jest rynkiem kluczowym, co udowadniamy od 12 lat – zarówno wybudowanymi już mocami, jak i portfelem projektów o łącznej mocy 1 GW na lądzie. – podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna EDF Renewables w Polsce.
Eksperci podkreślali, jak ważne dla przyszłości inwestycji jest stabilne prawodawstwo oraz przewidywalność kierunku, w którym będą zmierzały regulacje.
– Najważniejsze jest przyspieszenie wydawania pozwoleń. To kwestia numer jeden– podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – PSEW przygotował propozycje zmian, które sprawią, że przy wymaganiach odległościowych opisanych 700 metrami, inwestorzy będą mogli wybudować pierwsze projekty za 3 lub 4 lata, a nie za 10.
Także potencjał rozwoju Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zależy od zmian w polskim prawie. Uczestnicy debaty ocenili, że maksymalne wykorzystanie potencjału Bałtyku zależy od przyspieszenia procedur inwestycyjnych. W sumie chodzi o blisko 30 ustaw, które powinny być zmodyfikowane, aby proces inwestycyjny w polskim offshore przebiegał w szybszym tempie.
– Polski rynek jest bardzo atrakcyjny, ale jak każdy ma przed sobą swoje wyzwania. Trzeba zaznaczyć, że są jeszcze bariery, które mogą tę atrakcyjność zmniejszać. – wyjaśnia Alicja Chilińska Zawadzka. – Nakłady, jakie Polska musi ponieść, by dostosować sieć do potrzeb nowej energetyki to około 40 miliardów złotych. To pokazuje skalę wyzwania, przed którym stoi Polska, aby sieć mogła przyjąć OZE i dystrybuować energię w odpowiednie miejsca.
Podkreślano, że OZE są gwarancją uniezależniania polskiego systemu elektroenergetycznego od importowanych paliw kopalnych, a program MEW to inwestycje rzędu 250 mld złotych. Prelegenci zaznaczyli, że podpisane dwa lata temu „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju Polskiej MEW” mówi o osiągnięciu zatrudnienia w tym sektorze w Polsce na poziomie ponad 60 tysięcy osób w perspektywie kilkunastu lat.
– Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na ośrodkach szkoleniowych na poziomie średnim, zawodowym czy wyższym, ale także, a może przede wszystkim, na inwestorach, którzy w ten proces muszą się angażować. – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka – Jako EDF Renewables prowadzimy wraz ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych – Marka Wesołego, program szkoleniowy dla pracowników odchodzących ze śląskich kopalń. Na ten i wiele innych sposobów chcemy wziąć udział w spełnieniu celów strategicznych zapisanych w porozumieniu sektorowym. To nasza wspólna odpowiedzialność oraz wspólna codzienna praca i wizja, która nie może ograniczyć się do wybudowania źródła energii i jej sprzedaży.
Według ekspertów, w rozwoju polskiego offshore szczególne miejsce powinien zajmować dialog zarówno z podwykonawcami, jak i lokalnymi społecznościami i związkami zawodowymi (np. rybakami czy pracownikami branży turystycznej). Każda ze stron powinna aktywnie uczestniczyć w procesie inwestycyjnym, a sam proces powinien uwzględniać ich oczekiwania.
– Rozwój offshore będzie wyścigiem o terminowe dostarczenie technologii i elementów infrastruktury w cenie zgodnej z założeniami przygotowanych kosztorysów. Musimy pamiętać, że w ostatnich latach rozwój offshore jest domeną nie tylko Polski, ale i wielu krajów basenu Morza Północnego i Bałtyckiego. W związku z tym rynek jest i będzie coraz bardziej konkurencyjny, szczególnie w obszarze pozyskiwania dostaw zgodnie z harmonogramem i kosztorysem. Dlatego pozycja na rynku dostaw będzie kluczowa dla terminowej realizacji tych inwestycji. Naszą ambicją jest wspieranie polskich partnerów w realizacji projektów offshore. Chcemy podzielić się doświadczeniem zdobytym przez ostatnie 10 lat w budowie morskich farm wiatrowych, wiedzą jak budować silny lokalny content, a także naszą globalną pozycją dającą przewagę na rynku dostaw. – kończy Dyrektor Generalna EDF Renewables w Polsce.