Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Unia Europejska zawiera strategiczne partnerstwo z Kazachstanem w dziedzinie surowców, baterii i wodoru odnawialnego
Dziś, podczas szczytu COP27 w Egipcie, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i premier Kazachstanu Älichan Smajyłow podpisali protokół ustaleń ustanawiający partnerstwo między UE a Kazachstanem.
Umowa ma zapewnić rozwój bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców i materiałów rafinowanych. Jej celem jest również rozwój łańcuchów wartości wodoru odnawialnego i baterii, który powinien pobudzić zieloną i cyfrową transformację gospodarek obu stron.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców, materiałów rafinowanych i wodoru odnawialnego są kluczowym budulcem, z którego powstają nowe, czystsze fundamenty naszych gospodarek zwłaszcza w momencie, gdy zmniejszamy swoją zależność od paliw kopalnych. Partnerstwo z Kazachstanem świadczy o zaangażowaniu Europy we współpracę z krajami partnerskimi w zakresie wspólnych zobowiązań na rzecz bardziej ekologicznej i odpornej przyszłości zgodnie ze strategią Global Gateway i celami planu REPowerEU. Pragnę podziękować premierowi Kazachstanu Älichanowi Smajyłowi za jego starania i z niecierpliwością czekam na naszą współpracę.
Partnerstwo dotyczy trzech następujących obszarów współpracy:
- ściślejszej integracji gospodarczej i przemysłowej w strategicznych łańcuchach wartości surowców, baterii i wodoru odnawialnego, polegającej między innymi na:
- identyfikacji wspólnych projektów w poszczególnych łańcuchach wartości, w tym recyklingu, i przyciąganiu prywatnych inwestycji
- zapewnianiu wysokiego poziomu standardów ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG)
- modernizacji procesów i technologii wydobywczych i rafinacyjnych poprzez wprowadzanie nowych technologii i zrównoważonych praktyk
- zwiększenia odporności łańcuchów dostaw surowców, baterii i wodoru odnawialnego, polegającego między innymi na:
- bardziej przejrzystym i lepszym informowaniu na temat środków związanych z inwestycjami, operacjami i eksportem, mających znaczenie dla zakresu tego partnerstwa
- ściślejszej współpracy dwustronnej w zakresie budowania zdolności, umiejętności oraz rozwoju badań naukowych i innowacji w różnych dziedzinach, polegającej między innymi na:
- obniżaniu emisyjności łańcucha wartości surowców krytycznych, m.in. dzięki wykorzystywaniu energii ze źródeł odnawialnych i cyfryzacji
- ekologizacji i zapewnianiu zrównoważonego charakteru procesów wydobywczych
- gospodarowaniu przemysłowymi odpadami mineralnymi i odzyskiwaniu z nich surowców krytycznych.
UE i Kazachstan zobowiązały się do opracowania planu na lata 2023–2024, obejmującego konkretne wspólne działania uzgodnione w ciągu sześciu miesięcy od podpisania partnerstwa. Działania te mają być prowadzone w ścisłej współpracy z odpowiednimi zainteresowanymi stronami z sektora przemysłu i finansów z państw członkowskich UE i Kazachstanu.
Jutro przewodnicząca Ursula von der Leyen spotka się z prezydentem Namibii Hage Geingobem, aby podpisać podobne partnerstwo między Unią Europejską a Namibią.
Komisja Europejska