Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Atmosfera w górnictwie wciąż jest gorąca. Przyszłość branży jest nieunikniona
„Śląska Opinia o górnictwie” wraca po przerwie ze zdwojoną siłą. Atmosfera w górnictwie wciąż jest gorąca, a tematów przez ostatnie kilka miesięcy nazbierało się mnóstwo. Zawiłości wokół kopalni Turów, niepewność umowy społecznej podpisanej w Katowicach, a ostatnio także COP26, czyli szczyt klimatyczny, gdzie na temat węgla mówi się sporo. I choć niektórzy przedstawiciele rządu próbują barwić rzeczywistość, to eksperci są zgodni, że przyszłość branży górniczej jest nieunikniona.
Realizując projekt o nazwie „Śląska Opinia górnictwie” mieliśmy na celu stworzenie miejsca, w którym bez branżowych zawiłości będziemy tłumaczyć, jak ma wyglądać likwidacja górnictwa i transformacja energetyczna w Polsce. Miejsca, gdzie pokażemy, dlaczego te zmiany są ważne, kiedy będą wprowadzane i jakie powstaną alternatywy dla wielu grup zawodowych. Chcemy i mamy nadzieję, że to właśnie „Śląska Opinia o górnictwie” była, jest i będzie dla Państwa takim miejscem, z którego możecie się tego wszystkiego dowiedzieć. Po nieco dłuższej, wakacyjnej przerwie, wracamy ze zdwojoną siłą. Na brak tematów nie możemy narzekać.
Kopalnia Turów to sprawa rozgrzewająca emocje, ponieważ wciąż nie została rozwiązana – konflikt się zaognił, a Polska stoi pod ostrzałem kar wymierzonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To wszystko pokłosie skargi Czech, z którymi polski rząd nie mógł się porozumieć, mimo początkowego mydlenia oczu, że tak się stało. Ale Turów to nie jedyne, z czym ostatnio przychodzi nam się mierzyć. Eksperci są zgodni, że przyszłość branży górniczej jest nieunikniona. Obrona węgla jest z góry skazana na porażkę, a kopalnie prędzej czy później zostaną zamknięte. Zdaniem aktywistów klimatycznych, powinno stać się to jak najszybciej. A skoro o klimacie mowa, warto dodać, że w tym sezonie na „Śląskiej Opinii o górnictwie” pojawi się wiele również w tym temacie. Na pewno szerzej poruszymy temat COP26, czyli szczytu klimatycznego, gdzie o węglu – ale i transformacji w bardziej rozbudowanym zakresie – mówi się sporo. Weźmiemy pod lupę zmiany, jakie nas czekają, sprawdzimy alternatywy i przygotowanie samorządów, będziemy trzymać rękę na pulsie tam, gdzie o branży górniczej (i nie tylko) dużo się mówi.
Teksty dostarczymy Państwu systematycznie, podobnie jak podcast „Śląska Opinia o górnictwie”, który powróci i będzie publikowany raz w tygodniu. Warto zaznaczyć, że pierwszy sezon podcastu i serwisu „Śląska Opinia o górnictwie” zrealizowany był we współpracy ze stowarzyszeniem BoMiasto i Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu od stycznia do lipca 2020 roku. Kolejny sezon startuje właśnie teraz, w listopadzie, będąc kontynuacją współpracy ze stowarzyszeniem BoMiasto. Mamy nadzieję, że zostaną Państwo z nami. Do usłyszenia!