Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zielona ściana ozdobi urząd
Zielona Ściana na bocznej elewacji głównego budynku Urzędu Miasta Częstochowy jest kolejną inicjatywą w ramach miejskiego projektu „Częstozielona”.
W ramach „Częstozielonej” realizowane są różne pomysły na zielone ożywienie przestrzeni publicznej w mieście. Dzięki niej mamy już w tym roku nowe nasadzenia drzew i krzewów, antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe czy parki kieszonkowe. Przypomnijmy, że w akcję włączyły się także częstochowskie firmy: Jawo, Stoelzle, Wkręt-Met, Brembo czy Dawid.
– To pierwsza Zielona Ściana, na miejskim budynku. Mam nadzieję, że instytucji, które będą chciały pójść w kierunku ekologii i takich przedsięwzięć przyjaznych środowisku oraz otoczeniu, będzie z czasem więcej – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Zieloną Ścianę, która piąć się będzie po bocznej elewacji Urzędu Miasta, tworzą: bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy, które powinny dać efekt w postaci ciekawej kompozycji kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały rok. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym, gatunkiem po raz pierwszy wyhodowanym w Częstochowie.
Ściana będzie mieć ok. 15 m szerokości oraz ponad 3 m wysokości (na razie), z perspektywą zwiększenia wysokości i dołożenia kolejnych paneli, kiedy rośliny podrosną.
Systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, redukcją hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, chronią elewację, pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku oraz… ludzką psychikę.
W realizacji projektu Zielonej Ściany merytorycznie pomaga Fundacja Łąka z Grzegorzem Walkiewiczem, a opiekę nad nią sprawować będzie także Centrum Usług Komunalnych i przewodniczący zespołu „Częstozielonej” wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.
UM Częstochowa