Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Będzie bio w Rybniku
Miasto Rybnik może pochwalić się swoją pierwszą umową na dostawę ekologicznych sezonowych owoców. Trafią one do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej.
W wyniku współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, w ramach projektu StratKIT, Miejski Dom Pomocy Społecznej rozstrzygnął postępowanie przetargowe i podpisał umowę na zakup certyfikowanych ekologicznych truskawek, jabłek, gruszek, śliwek, malin i borówki amerykańskiej. Owoce uprawiane są w Ekologicznym Gospodarstwie Ogrodniczym Tomasza Obszańskiego, które funkcjonuje od 1998 roku, w gminie Tarnogród w województwie lubelskim, nazywanej Doliną Ekologicznej Żywności.
Realizatorzy projektu nie kryją radości z faktu, iż pierwsza pilotażowa miejska placówka zdecydowała się na podjęcie tego wyzwania.
Jak przekonuje prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej SGGW, konsumpcja żywności ekologicznej wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka:
„Dotychczasowe badania naukowe wskazują, że dieta oparta w ponad 80 % na żywności ekologicznej wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na otyłość, cukrzycę typu II, syndrom metaboliczny i choroby układu krążenia, a także na nowotwory ogółem, w tym zwłaszcza nowotwory układu limfatycznego i post- menopauzalny nowotwór piersi. Opisane choroby dotykają przed wszystkim osoby starsze, dlatego konsumpcja żywności ekologicznej może być ważnym sposobem zmniejszania zachorowalności na te schorzenia. Ponadto istotny jest potwierdzony wieloma badaniami lepszy smak surowców i produktów ekologicznych w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników. Osoby starsze mają mniej czuły smak i węch niż osoby młode, dlatego wyraźne cechy sensoryczne żywności ekologicznej stanowią ogromny walor. Skórka jabłek (i innych owoców) ma np. mocniejszy kolor, a same owoce są słodsze i silniej pachną niż owoce z produkcji konwencjonalnej. Żywność ekologiczną można rekomendować wszystkim, a w szczególności osobom starszym i często cierpiącym na różne przewlekłe schorzenia.”
Z kolei dyrektor MDPS Piotr Mazurek zapewnia, że to nie koniec kulinarnej ewolucji w tej jednostce:
„Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku to jedna z placówek Miasta Rybnika, która realizuje pilotażowy projekt StratKIT, mający na celu poprawę standardów żywienia w instytucjach publicznych. Obecnie w naszej placówce zachodzą ewolucyjne zmiany na wielu poziomach działania, m.in. programujemy modyfikację zamówień publicznych w kierunku zrównoważonego rozwoju, w tym – ograniczenie ilości mięsa na rzecz roślin strączkowych, zapobieganie i ograniczanie strat żywności oraz propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowej diety wśród naszych seniorów”.
Działania Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku, związane z wprowadzeniem zdrowej i zrównoważonej diety, zostały dostrzeżone i zaprezentowane na konferencji „Społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne w obszarze organizacji wydarzeń oraz usług i dostaw związanych z żywieniem” organizowanej przez Urząd Zamówień Publicznych wiosną br.
Urząd Miasta Rybnika