Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie

Niż genueński osłabł. Alarmy pogodowe dotyczą już tylko wschodu kraju
POLSKA: Choć niż genueński osłabł, nadal przynosi intensywne opady i lokalne problemy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia – obecnie dotyczą one tylko czterech wschodnich regionów Polski. Alerty zniknęły z centrum kraju, ale służby pozostają w gotowości ze względu na utrzymujące się niebezpieczne warunki pogodowe.
POLSKA: Premier Donald Tusk przewodniczył posiedzeniu sztabu kryzysowego w MSWiA, dotyczącym trudnej sytuacji pogodowej w kraju. W woj. śląskim odnotowano 200 zgłoszeń, m.in. z Częstochowy, Bielska-Białej i Cieszyna. Ewakuowano 35 obozów, w tym ponad 1800 dzieci. Do regionu skierowano kompanię powodziową PSP z Poznania. Wojska Obrony Terytorialnej wzmacniają wały w Czechowicach-Dziedzicach. Premier zaapelował o pełną gotowość wszystkich służb.
ŚLĄSKIE: Wojewoda Śląski Marek Wójcik odwiedził Bieruń, gdzie wraz z lokalnymi władzami i służbami oceniał przygotowanie na skutki niżu genueńskiego. Przeglądano m.in. wały rzek Gostyni i Wisły oraz most na nowym odcinku drogi S1. Poziom wód pozostaje poniżej stanów ostrzegawczych, jednak służby są w pełnej gotowości. Wojewoda zapewnił o bieżącym monitorowaniu sytuacji i ścisłej współpracy z samorządami w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.
POLSKA: W Gliwicach-Labędach płonęła w środę hala magazynowa z elektroodpadami o powierzchni 400 m², położona w sąsiedztwie zakładów Bumar-Łabędy. Straż pożarna zapewniał, że ogień nie wpłynął na funkcjonowanie zakładów. Pożar został opanowany, nikt nie ucierpiał. Na miejscu pracowało mobilne laboratorium monitorujące jakość powietrza – nie stwierdzono zagrożenia chemicznego.
POLSKA: Tymczasowe kontrole graniczne z Litwą i Niemcami przebiegają sprawnie – poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Skontrolowano 25 tys. osób, wykryto osiem prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ruch jest płynny, nie odnotowano zakłóceń w transporcie. Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił skuteczność służb, a minister Klimczak zapewnił o braku utrudnień w transporcie drogowym i kolejowym. Kontrole obowiązują do 5 sierpnia, z możliwością przedłużenia.
ŚWIAT: Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że zawieszenie broni w Ukrainie możliwe będzie dopiero po bezpośrednim spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. “Zwykła rozmowa telefoniczna to za mało” – ocenił Orban, nazywając siebie „starym lisem dyplomacji”. Tymczasem prezydent USA zaostrzył retorykę wobec Putina i wznowił dostawy broni do Ukrainy, w tym pocisków artyleryjskich 155 mm i rakiet GMLRS.
ŚWIAT: Kongres USA przygotowuje ustawę o sankcjach wobec Rosji, by – jak mówi spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson – „wysłać sygnał Putinowi”. Projekt autorstwa senatorów Grahama i Blumenthala ma ponad 80 zwolenników i przewiduje możliwość czasowego uchylenia sankcji przez prezydenta Trumpa na czas negocjacji pokojowych. Republikanie zapowiadają szybkie procedowanie ustawy przed sierpniową przerwą.
ŚWIAT: Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stanie w czwartek przed rzadkim głosowaniem nad wotum nieufności, zainicjowanym przez skrajnie prawicowego europosła Gheorghe Pipereę. Choć jej odwołanie jest mało prawdopodobne, głosowanie ujawnia napięcia wśród centrolewicy i Zielonych, niezadowolonych z dryfu UE na prawo i współpracy EPP z populistami. Część europosłów może wstrzymać się od głosu, wysyłając polityczny sygnał krytyki wobec stylu rządzenia von der Leyen.